archiwum 2020-2021 - CKZiU w Lublińcu

Przejdź do treści


    Archiwum 2020-2021     
rok szkolny 2020-2021
  
Zajęcia reintegracyjne
16.06.2021 uczniowie kl. I i IIa wzięli udział w zajęciach reintegracyjnych przeprowadzonych przez Panią Marzenę Barwicką z Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lublińcu.
Zajęcia te miały na celu budowanie zaufania i bezpieczeństwa w grupie, wzmacnianie poczucia więzi oraz  kształtowanie umiejętności współpracy. Zajęcia odbyły się w bardzo miłej atmosferze, uczniowie wypowiadali się w sposób swobodny. Chętnie brali udział w ćwiczeniach.
Dziękujemy Pani Marzenie za przeprowadzone zajęcia.
Dziś zamiast lekcji uczestniczyliśmy w DIGITAL YOUTH FORUM
  
10 czerwca byliśmy uczestnikami Digital Youth Forum,  poświęconego  edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii.  
Każdy z nas znalazł coś dla siebie. Oto kilka naszych opinii:
„Bardzo mi się podobała lekkość oraz otwartość w tym o czym przyszło im rozmawiać. Pewność siebie jest najważniejsza!”
„Najbardziej spodobało mi się to, jak osoby z niepełnosprawnościami potrafią  otwarcie o tym mówić i nie wstydzą się tego. Uświadamiają innych, że choroba to żaden powód do wstydu.”
Zdecydowanie największe wrażenie zrobiły wystąpienia Bartosza Klocha, Jana Gawrońskiego  i Zuzanny Karcz.
„Najbardziej podobało mi się wystąpienie Bartosza Klocha, ponieważ opowiadał otwarcie o swojej niepełnosprawności.”
„Występ Bartosza Klocha podobał mi się najbardziej. Wydaje się bardzo pozytywny i jest otwarty na mówienie o swojej niepełnosprawności.”
„Najbardziej podobał mi się występ Gawrońskiego. Poruszył temat autyzmu, bardzo dobrze go tłumacząc.”
„Najbardziej podobało mi się wystąpienie o autyzmie i pokazanie, że osoby z niepełnosprawnością są tacy jak my.”
„Bardzo podobał mi się wykład Zuzanny Karcz, ponieważ wspomniała o ocenianiu opartym na stereotypach, osób LGBT+.”
„ Najbardziej podobał mi się wykład Zuzanny Karcz. Ciekawie opowiadała o osobach innej orientacji oraz wyjaśniła czym dokładanie jest LGBT+”
„Najbardziej podobał mi się występ Zuzanny Karcz, która bardzo swobodnie i miło opowiadała o temacie, o którym się nie mówi. Przede wszystkim nie bała się o tym mówić.”
„Uważam, że występ Zuzanny Karcz był naprawdę intrygujący, ponieważ pokazała, że to jak czują się inni jest całkowicie normalne i  nie powinniśmy wykluczać osób LGBT+”
„Fajne było podejście Zuzanny Karcz, która zgrabnie poruszyła temat dyskryminacji.”
Pojawiły się też głosy krytyczne:
„Nie podobała mi się rada psychologa, aby szukać treści wspierających na Instagramie, który uważany jest za źródło wywołujące kompleksy.”
Klasa I
Najbardziej podobało nam się wystąpienie Bartka Klocha, ponieważ znaliśmy go wcześniej, a teraz mogliśmy poznać jego historie. Zaciekawił nas pokaz Pawła Panawy-może ktoś z nas zostanie influencerem. Koncert Marcina Maciejczaka tez był super, ponieważ znamy go z The Voice

klasa 2a
Zajęcia były ciekawe. Ludzie, którzy się wypowiadali i prowadzili forum mieli w sobie dużo pozytywnej. Najbardziej zaskoczył nas chłopak Bartek Kloch, który urodził się z wadą nóg i miał czerwone protezy. Zaciekawiła nas jego wypowiedź. Opowiadał jak radzi sobie w życiu. Mimo, że jest postrzegany jako „inny”, wcale się tym nie przejmuje i brnie do przodu, ponadto pomaga innym. Jest świetnym influencerem i ciekawie prowadzi swoje konta w sieci.
Ciekawe też było wystąpienie o tym jak robić efekty w zdjęciach oraz kilkuminutowy występ p. Karola Wójcickiego o zaćmieniu słońca.
Inne osoby, które przykuły naszą uwagę to chłopak z autyzmem oraz Hania Sywula  i Zuzanna Karcz- siła rówieśniczego sojusznictwa.
Dowiedzieliśmy się jak ważne jest akceptowanie osób, które są „inne” lub urodziły się z wadami. Pozwoliło nam to zrozumieć, że akceptacja społeczeństwa jest kluczowa by takie osoby mogły zaakceptować samych siebie. Wypowiedzi tych osób przybliżyły nam ich perspektywę.
Inspirującym elementem webinarium był wywiad oraz koncert Marcina Maciejczaka.
Podsumowując, forum było ciekawe i można było się dużo dowiedzieć, jednak trwało za długo i pod koniec trudno już było skupić uwagę.
klasa 2b
„Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi”
Platon
Znamy już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Alchemik” Helena Piskoń z kl. IIa i Nikodem Kubiciel z kl. I uzyskali dyplom za bardzo dobry wynik.
Dyplom uznania otrzymały Anna Kołek kl. III i Małgorzata Dyla kl. I.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach chemicznych !!!


Gratulacje dla Nikodema!
Nikodem Kubiciel z klasy 1  to prawdziwy pasjonat historii. Przygotował  pracę w Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Moja Solidarność- Moja Wolność” i w nagrodę razem z innymi uczestnikami weźmie udział w wycieczce do Sejmu RP w przyszłym roku szkolnym jak tylko warunki pandemiczne pozwolą.
Konkurs został zorganizowany z okazji 40 Rocznicy powstania Solidarności i dotyczył jej historii ze szczególnym uwzględnieniem Lublińca i Ziemi Lublinieckiej oraz województwa śląskiego.  
Pomagamy w Okienku życia
Miło nam zakomunikować, iż uczniowie naszego liceum zaangażowali się i pomagają w opiece nad gryzoniami w lublinieckim „Okienku życia”. Wolontariusze przeszli szkolenie a teraz poświęcają swój wolny czas, opiekując się  kilka razy w tygodniu królikami, świnkami morskimi i innymi gryzoniami. Dziękujemy Wam za ogromne i piękne serca.
Spotkanie z policjantem
2 czerwca 2021 odbyło się spotkanie młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.
Na spotkaniu zostały poruszone tematy związane z bezpieczeństwem podczas wakacji, zmianami w kodeksie ruchu drogowego oraz aspekty prawne dotyczące wykroczeń nieletnich.
Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania do Pani Policjant. Zajęcia te przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych, odpowiedzialności za popełnione czyny oraz bezpieczeństwa podczas wakacji.
  
Dzień Dziecka w kontakcie z naturą
To, że natura działa na nas niezwykle odprężająco czy nawet terapeutycznie, wiadomo nie od dziś. Po długich miesiącach nauki przed ekranem komputera, Dzień Dziecka świętowaliśmy na łonie natury, poszukując przy tym wątków, związanych z przyrodą w literaturze polskiej.
Produkcja endorfin ruszyła pełną parą, gdyż nasz spacer rozpoczęliśmy od wyprawy na lubliniecki rynek - gdzie uczniowie klasy I raczyli się ulubionymi lodami - a zakończyliśmy go w parku, podziwiając zmienność i piękno natury. Obserwacja -odradzającego się  wiosną -  życia w przyrodzie miała na celu wprowadzenie w tematykę warsztatów coachingowych, dotyczących twórczych zmian w naszym życiu.
1 czerwca 2021  „Sprawdź co się zmieniło w okolicy – czyli geograficzne poszukiwania”
W dniu 1 czerwca 2021 roku, przy okazji Dnia Dziecka uczennice klasy IIA III Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Religi wybrały się pod opieką p. Beaty Stężały i p. Iwony Pasieki na spacer integracyjno-przyrodniczy po Lublińcu „Sprawdź co się zmieniło w okolicy – czyli geograficzne poszukiwania”. Młodzież miała okazję zobaczyć liczne pozytywne zmiany
w okolicach szkoły. Spacer odbył się między innymi przez Bulwar Europejski z tężnią solankową
i przez Bulwar Grotowskiego, na którym z budżetu obywatelskiego powstała żywa, ekologiczna, rosnąca, zazieleniająca się altana.
Wyjcie miało na celu wywołanie przyjemnego nastroju u uczestników, reintegrację grupy oraz usystematyzowanie wiadomości z geografii i biologii. Spacer zmobilizował również młodzież do aktywności fizycznej, co jest niezwykle ważne po wielomiesięcznym siedzeniu przed ekranem monitora. Zwrócenie uwagi na pozytywne zmiany wokół nas, pozwoliło także na otwarcie przestrzeni do dyskusji na temat konsekwencji zmian w naszym życiu. W ostatnim czasie nasza codzienność bardzo się zmieniła, ale powinniśmy dostrzegać w tym nie tylko negatywne elementy, ale również szanse na rozwój w innych obszarach. Cytując słowa poety ks. Jana Twardowskiego „Nie płacz w liście, nie pisz że los ciebie kopnął, nie ma sytuacji bez wyjścia, kiedy Bóg drzwi zamyka – to otwiera okno…”
Spacer zakończył się w cukierni, gdzie uczestnicy wyjścia mogli nacieszyć kubki smakowe pysznymi lodami.

Iwona Pasieka
"Etyka w technologii i internecie" - 31 maja 2021
Podczas webinaru przedstawiciele Youth IGF opowiedzieli o tym, jak zaangażować się w globalnych ruch Youth IGF a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu.
Wśród prelegentów znajdą się m.in. Robert Kroplewski – pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan – doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie oraz przedstawiciele ONZ.
 • zajęcia były bardzo ciekawe i zaskakujące, ponieważ zobaczyłam np. Prawdziwego robota. Uważam, że był to bardzo dobrze wykorzystany czas na dowiedzenie się wielu interesujących rzeczy. Sandra
 • Najciekawsze dla mnie z całego webinaru było przedstawienie robota.  Oliwia
 • temat bardzo mnie zaciekawił dlatego postanowiłem sam się więcej dowiedzieć na własną rękę. Trochę o tym poczytałem i byłem szokowany wiele osób myśli że jesteśmy anonimowi w internecie i wypisują coś w stylu "spadnij z mostu, Potnij sobie żyły" itp. ,niestety nie zachowując przy tym nic dobrego. Sam ten robot coś o tym mówił(o ile dobrze zrozumiałem). Niestety jest to smutne że nie zachowujemy nic przyjemnego/dobrego w słowach. Często to pomijamy a wypisujemy takie rzeczy których by my nie chcieliśmy usłyszeć. My sami wypisując gdziekolwiek takie rzeczy ja np. Film po YouTubie ,na instagramie aż po gry online powiniśmy się zastanowić o tym czy to dobre słowa i czy kogoś nie zabolą. Nikodem
Okienko życia
Członków Szkolnego Koła Wolontariatu, jak również pozostałe chętne osoby zapraszamy do współpracy z Okienkiem życia dla królików i gryzoni.
Okienko życia działa jako oddział OTOZ Animals, którego psich podopiecznych wspierają już nasi uczniowie i wolontariusze, za co ogromnie dziękujemy. Jednak mało mieszkańców Lublińca i okolic wie, że działa również Okienko życia, w którym brakuje rąk do pracy. Podopiecznych jest zwykle około setki, w miesiącach wakacyjnych nawet dwa razy tyle. Pracy przy maluchach jest mnóstwo, dlatego chcielibyśmy zachęcić Was do pomocy w opiece nad królikami, świnkami morskimi, chomikami, szynszylami, myszkami i szczurkami.
 Chętne osoby proszę o kontakt.
Kinga Kuś – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
MEiN we współpracy z MZ i GIS przygotowało wytyczne sanitarne dla szkół  podstawowych i ponadpodstawowych.
Są to zaktualizowane zalecenia, które  dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice poznali we wrześniu 2020 r.
W wytycznych zostały przypomniane najważniejsze zasady  bezpieczeństwa, takie jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie  maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie.
Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo zostały omówione następujące zagadnienia:
 • organizacja zajęć w szkole, gdzie m.in. zapisano, że:
  • do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych,
  • rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki  do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi  przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma  możliwości zachowania dystansu (rekomendowane maseczki chirurgiczne),
  • przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację  o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka  dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić  skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne  napełnianie dozowników,
  • rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych,
  • obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w  trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość  kontaktowania się z pozostałymi klasami. Zaleca się, w zależności od  warunków lokalowych szkoły, takie planowanie rozkładu zajęć, aby  ograniczyć kontakt między klasami, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych,
  • w miarę możliwości, jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w  wyznaczonej i stałej Sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami  nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach,
  • bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk  (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas  kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
  • należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz  na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od  zajęć,
  • rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las,  tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w  przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i  wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która  uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego,
  • podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i  sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z  ćwiczeń i gier kontaktowych,
  • uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych  przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi  potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W  takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich  zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne  czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy,
  • dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.
   • w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach  wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na  korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa maseczką.
   • obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,
 • higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni,
 • gastronomia,
 • postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
Pamiętamy! Prawda i kłamstwo o Katyniu.
Daria Borszcz z klasy I LO wzięła udział w XII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego Prawda i kłamstwo o Katyniu, którego organizatorem była pani  Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Celem konkursu było m.in. zachęcanie młodzieży do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych i Daria tego właśnie się podjęła. W swojej pracy opisała masowe egzekucje polskiej inteligencji z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku wykonane przez  NKWD.
Daria za udział w Konkursie otrzymała dyplom, książkę oraz pamiątkową replikę guzika znalezionego  w Katyniu, który jest znakiem tych którzy zginęli.
Dario życzymy sukcesów w kolejnych konkursach historycznych.
Ministerstwo Edukacji i Nauk informuje:
w poniedziałek, 17 maja br. została otwarta rejestracja na szczepienia dla osób, które ukończyły 16. rok życia.  Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat skończy w nadchodzących  tygodniach, otrzyma e-skierowanie w momencie ukończenia 16. roku życia.  Dla tych osób e-skierowania będą wystawiane raz w tygodniu, w  poniedziałki.
16- i 17-latkowie przed przystąpieniem do szczepienia muszą wypełnić  formularz – Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed  szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Można zrobić to w  domu. Dzięki wcześniej uzupełnionemu i podpisanemu formularzowi oraz  zgodzie rodzic nie będzie musiał był obecny podczas szczepienia.
Ważne! Kwestionariusz wypełnia zarówno osoba szczepiona, jak i rodzic lub opiekun prawny nastolatka.
Więcej informacji o rejestracji na szczepienia dla 16- i 17-latków można znaleźć w komunikacie na stronie MEiN https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ruszaja-szczepienia-dla-nastolatkow--rozpoczela-sie-rejestracja-mlodziezy-w-wieku-16-i-17-lat.
dla kandydatów do Liceum i Technikum dla młodzieży

EGZAMIN MATURALNY  Materiały i przybory pomocnicze według przedmiotów egzaminacyjnych:

Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminu maturalnego (EM)
PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z WYTYCZNYMI
Oznaczeniem [*] wyróżniono wytyczne istotne dla zdających (osób, które będą przystępowały do egzaminu w 2021 r.),
Oznaczeniem [!] wyróżniono informacje, które powinny być po raz kolejny przekazane zdającym po zajęciu miejsc w  sali egzaminacyjnej / w miejscu przeprowadzania egzaminu.

 
Sekcja 1. Zdający oraz inne osoby biorące udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminów
 1. [*] Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator […] lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
 2. [*] Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
 3. Osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem), oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.
 4. [*] Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
 5. [*] [!] Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek.
 6. [*] [!] Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja (por. pkt 3.17.). W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
 7. [*] Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
 8. [*] Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.
 9. [*] [!] Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń (tj. wydzielone pomieszczenie, zachowanie dystansu 1,5 m, okna w pomieszczeniu powinny być otwarte, o ile pozwalają na to warunki atmosferyczne).

Sekcja 2. Środki bezpieczeństwa osobistego
 1. [*] Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos (maseczką jedno- lub wielorazową).
 2. [*] Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających […]. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
 3. [*] [!] Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
   1. podchodzi do niego przewodniczący albo członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
   2. kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
 4. [*] Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
 5. [*] W przypadku EM […] zdający nie mogą przebywać w sali egzaminacyjnej podczas przerw między poszczególnymi zakresami, sesjami lub zmianami egzaminu, ze względu na konieczność przeprowadzenia dezynfekcji tych miejsc oraz – jeżeli to konieczne – znajdujących się w nich sprzętów i urządzeń.

Sekcja 3. Środki bezpieczeństwa związane z organizacją przestrzeni, budynków, pomieszczeń
 1. [*] [!] W przypadku egzaminu z przedmiotów […], na którym dozwolone jest korzystanie przez grupę zdających z np. jednego słownika, […], obok materiału […], z którego może korzystać więcej niż jedna osoba, należy ustawić dozownik z płynem dezynfekcyjnym oraz poinformować zdających o konieczności korzystania z niego przed skorzystaniem z danego materiału egzaminacyjnego […] oraz po skorzystaniu z tego materiału egzaminacyjnego […].

Sekcja 4. Dodatkowe procedury bezpieczeństwa w dniu egzaminu
 1. [!] Przed rozpoczęciem egzaminu należy poinformować zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
  1. zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi
  2. obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z osobą zaangażowaną w przeprowadzanie egzaminu, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym
  3. niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką
  4. konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
 1. [*] Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu
 2. [!] poinstruować zdających, aby wrażeniami po egzaminie dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
 3. [*] W przypadku EM […] zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się w wykazie, korzystając z własnego długopisu.

 
  
HARMONOGRAM EGZAMINU MATURALNEGO  Część pisemna

  
MIĘDZYNARODOWY KONKURS LITERACKI „Twórcza Polska i Polonia”.
Z przyjemnością informuję, iż zaangażowanie  Darii Borszcz- Uczennicy klasy 1 III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi w Międzynarodowym Konkursie Literackim dla Dzieci i Młodzieży „Twórcza Polska i Polonia”, Ustka 2020/2021 zostało docenione.
Daria otrzymała od Organizatorów tego przedsięwzięcia Dyplom uznania.
Gratulujemy Darii tak wspaniałych sukcesów już na etapie międzynarodowym.
mgr Anna Klimowicz
KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ „ULUBIONE KSIĄŻKI MOJEGO DZIECIŃSTWA”
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Biblioteka szkolna przygotowała KONKURS na PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ ULUBIONE KSIĄŻKI MOJEGO DZIECIŃSTWA”.
Miło Nam poinformować, iż Uczennice klasy 1 III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi- Daria Borszcz i Oliwia Nowak otrzymały WYRÓŻNIENIE w tym przedsięwzięciu. Gratulujemy kreatywności i pomysłowości, życząc  pięknych sukcesów w innych przedsięwzięciach.
Anna Klimowicz


 
Szkolny konkurs plastyczno- literacki „Moje miasto za 10, 20, 50 lat…”
Uczennice klasy 3 III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z.Religi – Julia Stanchły i Amelia Sitek zostały Laureatkami szkolnego konkursu plastyczno- literackiego- Moje miasto za 10, 20, 50 lat…”. Julia zajęła I miejsce, a Amelka – miejsce II. Konkurs miał na celu propagowanie patriotyzmu lokalnego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Anna Klimowicz
  
9.04.2021 - Szkolne Dni Świadomego Korzystania z Internetu.
Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi, przygotowali prezentacje podsumowujące udział w projekcie Przystań w Sieci, dzięki którym podzielili się swoją wiedzą z kolegami z równoległych i starszych klas. Prezentacje te zostały przedstawione na zdalnych lekcjach wychowawczych, na których szkolny pedagog wraz z funkcjonariuszem Policji poruszali tematykę świadomego korzystania z internetu.
Tematyka ta została poruszona we wszystkich oddziałach, wszystkich kierunków w szkole.
Podsumowaniem tego tygodnia były przygotowane przez uczniów i słuchaczy krótkie spoty informacyjne o świadomym korzystaniu z internetu, które można zobaczysz na szkolnym fanpage na FB.  

 
Dzięki czemu całe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego włączyło się w projekt PRZYSTAŃ W SIECI.
Wieczorne spotkanie online Opiekunek Dziecięcych z neurologopedą Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Namysłowie
Dnia 26.04.2021 r.  przyszłe Opiekunki Dziecięce miały możliwość spotkania z Panią Iwoną Żak-Głód – neurologopedą Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Namysłowie. Rozwój mowy dziecka w wieku żłobkowym jest jednym z  obszarów oddziaływań opiekunki dziecięcej. Słuchaczki zaznajomiły się m.in. z etapami i fazami rozwoju mowy, mechanizmami językowymi,  dowiedziały się, kiedy pojawia się świadomość metajęzykowa u dziecka, jakie są cechy charakterystyczne dla rozwoju mowy i normy rozwojowe  artykulacji głosek. Udział w takim spotkaniu, z pewnością, to cenny kapitał w kontekście przyszłego egzaminu zawodowego.
                                                                                                                                                          BKG
Znamy już wyniki Powiatowego Konkursu Plastycznego na Plakat „Autyzm – by wiedzieć więcej”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym na plakat "Autyzm - by wiedzieć więcej" organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Do konkursu zostało zgłoszonych 6 prac.
Prace naszych uczniów zajęły I i III miejsce.
I miejsce - Amelia Sitek
III miejsce - Natalia Marszoł
Gratulujemy zwycięzcom


2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
W ramach „ŚWIATOWEGO DNIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU” w naszej Szkole, w klasach przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce. Nasi uczniowie  przygotowali prace na Powiatowy Konkurs Plastyczny na plakat („Autyzm – by wiedzieć więcej”), który jak co roku zorganizowało Starostwo Powiatowe w Lublińcu.
  Na stronie Szkoły zamieszczamy też wyjątkowy materiał - filmik, będący podsumowaniem dociekań naszych uczniów. Zebrane zostały pytania uczniów, czego chcieli dowiedzieć się o osobach z autyzmem wraz z odpowiedziami, udzielonymi przez uczniów z ASD.   

Zachęcamy do lektury
Komunikat !!!
Wyniki egzaminu w formule 2017 i 2019 (kwalifikacje dwu i trzyliterowe) będą dostępne 31 marca 2021 r. od godz. 10:00 na portalu zdającego SIOEPKZ https://jaworzno.epkz.cke.edu.pl
Sprawdzenie wyników jest możliwe dla osób, które odebrały w szkole kod dostępu. (Osoby, które nie odebrały kodu, proszone są o kontakt z kier. szkol. praktycznego, tel. 782 958 314)

Odbiór świadectw i dyplomów w CKZiU w Lublińcu - 8 kwietnia 2021r. od godz. 15.00
Osoby, które nie zdały egzaminu w sesji styczeń-luty 202 do 8 kwietnia 2021r. mogą złożyć deklarację przystąpienia do egzaminu na sesję czerwiec-lipiec 2021. Szczegółowe informacje znajdują się w Komunikacie dyrektora CKE z dnia 20 sierpnia 2020r.: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/2_2021_PP2017_EPKwZ.pdf
Uczestnicy KKZ - AU.62. zaświadczenia ukończenia kursu, mogą odebrać 8 kwietnia od godz. 15.00.
Przychodząc do szkoły pamiętamy o REŻIMIE SANITARNYM!
Osikowe warsztaty przyszłych Opiekunek Dziecięcych
Mimo pandemii i obostrzeń w minioną sobotę (27 marca) udało się przeprowadzić zajęcia warsztatowe dla przyszłych Opiekunek Dziecięcych, na których w sposób praktyczny mogły poznać mało znaną technikę rękodzielnictwa z wiórów drzewa osikowego. Pod przewodnictwem  Pana Romana Noszczyka z Koziegłów,  uczestniczki spotkania (każda we własnym domu) przekształcały osikowe wióry w wielkanocne ozdoby. Poznana technika na pewno znajdzie zastosowanie na zajęciach  plastyczno-technicznych z dziećmi w żłobku, przedszkolu czy też w domu.
BKG-MI
Swoimi wrażeniami z warsztatów  dzielą się Słuchaczki
„Szczególnie cenne dla mnie było poznanie technik plastycznych i możliwości, jakie daje drewno osikowe. Jestem pod ogromnym wrażeniem jego zastosowania. Nie wiedziałam, że można z drewna zrobić tyle ciekawych dekoracji, które spodobają się nawet dorosłym. Dzięki tworzeniu ozdób dzieci kształtują swoją wyobraźnię, kreatywność, poczucie estetyki, poprawiają swoją motorykę, uczą się, jak można zastosować drewno osikowe.”

„Zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące. Koszyczek wyszedł pięknie i kolorowo, nawet się tego nie spodziewałam, że aż tak pięknie to wyjdzie. Na pewno zamówię z oferty Osikowej Doliny coś dla syna i córki, żeby też  poznali tę technikę, mogli dotknąć, powąchać i zrobić coś ciekawego. Czekam na kolejne spotkanie z niecierpliwością”.
„Warsztaty prowadzone przez człowieka, dla którego Osikowa Dolina stała się pasją. Techniki wykorzystane podczas warsztatów, w przyszłości pozwolą mi poprowadzić kreatywne zajęcia dla różnych grup wiekowych”.
Osikowe inspiracje Opiekunek Dziecięcych
Osika – drzewo, które po ścięciu poddawane jest obróbce, by w końcu przyjąć formę i kształt różnych przedmiotów użytkowych.  Pień drzewa osikowego po ścięciu przez długi czas moczy się w roztworze, następnie fachowcy strugają z niego długie wióry o grubości ok. 0,2 mm - (grubość kartki papieru). W 2006 roku z plecionych taśm wiórków drewna osikowego uszyto największy na świecie kapelusz, co odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa. Rekordowy kapelusz o wymiarach: 2,6 m (wysokość), 6,65 m (średnica) i 21,9 m (obwód ronda) powstał  w Koziegłowach. Pomysłodawcą tego wyczynu był Pan Roman Noszczyk i to z nim w minioną sobotę (tj. 20 marca) przyszłe Opiekunki Dziecięce spotkały się online w ramach zajęć. Pan Roman Noszczyk przybliżył słuchaczkom mało znaną technikę rękodzielnictwa z wiórów drzewa osikowego. Opowiedział o tradycji wyrabiania przedmiotów z drzewnego łyka (sięgającej w Koziegłowach kilku wieków wstecz) i o umiejętności tworzenia przepięknych ozdób przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Za nami pierwsze spotkanie, w którym Opiekunki Dziecięce miały możliwość wzbogacenia swej wiedzy,  by zajęcia plastyczno-techniczne, które będą  w przyszłości prowadzić z dziećmi, były dla ich podopiecznych źródłem inspiracji, sprzyjały rozwojowi zdolności artystycznych, kreatywnych i manualnych.  

BKG-MI
 #SkarpetkowWyzwanie
Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami, młodzież naszej szkoły założyła kolorowe skarpetki nie do pary. W ten sposób zwiększamy razem świadomość społeczną dotyczącą osób z Zespołem Downa, przełamujemy stereotypy, uczymy tolerancji i akceptacji, bo wszyscy jesteśmy tacy sami.
Zespół Downa nie jest zaraźliwy, zaraża innych wyłącznie miłością i radością.
  To już kolejny raz !!!
otrzymujemy WYRÓŻNIENIE
stając się Liderem Dobroczynności
w VI edycji konkursu dla Szkół Ponadpodstawowych Województwa Śląskiego

"Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość troski o drugiego człowieka."
Ks. Mieczysław Malinowski
Ogólnopolski Konkurs Chemiczny – Alchemik
09 marca uczniowie  III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi  wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „Alchemik”
Czekamy z niecierpliwością na wyniki.

Trzymamy kciuki.
Opiekun – Beata Stężała
Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku.
Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu.  
Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.  
UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

 

Wisława Szymborska Niektórzy lubią poezję
Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.
 
Lubią –
ale lubi się także rosół z makaronem,
lubi się komplementy i kolor niebieski,
lubi się stary szalik,
lubi się stawiać na swoim,
lubi się głaskać psa.
Poezję –
tylko co to takiego poezja.
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
jak zbawiennej poręczy.

 
Jeśli ktoś z Was, drodzy Uczniowie i Słuchacze, pisze wiersze- zachęcam do podzielenia się swoją twórczością poetycką.
Piszcie na adres- klimowicza@ckziulubliniec.pl
Anna Klimowicz.
Pomóżmy na Święta
Dziękujemy wszystkim, którzy wykonali ozdoby wielkanocne oraz podarowali karmę dla psów. Wszystkie dary zostały przekazane pani Małgorzacie Tychowskiej, inspektor „OTOZ Animals” w Lublińcu. Teraz można licytować ozdoby wielkanocne na facebooku na stronie OTOZ Animals z Lublińca. Wystarczy wejść na https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3500036233406128&id=175231209219997 i na bazarku licytować ozdoby. Każdy, kto wygra licytację, wpłaca pieniądze bezpośrednio na konto OTOZ Animals Lubliniec. Dzięki temu pomożemy podopiecznym lublinieckiego przytuliska, w ich utrzymaniu i leczeniu. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji i jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i okazali ogromne serca, wykonując ozdoby.  
Dzień Matematyki 2021
Uczniowie naszej szkoły - już po raz kolejny - wzięli udział w  rozgrywkach matematycznych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie  Doskonalenia i Rozwoju 4improve oraz e- Math.
 "Ziemia się liczy" to tegoroczny temat konkursu. Uczniowie klas 1-3  podzieliły się na trzy grupy: klasa 1 o nazwie - Ameryka, klasa 2 -  Azja, klasa 3 - Afryka. Walka była zacięta. Ostatecznie wygrała grupa  Afryka.
Serdecznie gratulujemy.
Każdy uczestnik zabawy otrzymał dyplom uczestnictwa w konkursie.

Sara Pruska
Zbiórka karmy
Kontynuujemy zbiórkę mięsnych puszek (najlepiej pedigree i chappi, ponieważ jest to bardzo dobrej jakości karma, ale oczywiście każde inne mięsne puszki również mile widziane). Wszyscy zainteresowani, mogą przynosić karmę do naszej szkoły, do pokoju nauczycielskiego. Chcielibyśmy na Święta Wielkanocne zebrać jak najwięcej puszek i zrobić prezent dla podopiecznych lublinieckiego przytuliska dla psów.

Kinga Kuś - opiekun Szkolnego Wolontariatu
UWAGA UWAGA
Od poniedziałku 22 lutego można odbierać loginy i hasła do serwisu maturzystów.

Wszystko odstępne w godzinach pracy sekretariatu.
Kiermasz Wielkanocny
Jak co roku, organizujemy Kiermasz Wielkanocny z przeznaczeniem  uzyskanych środków na lublinieckie przytulisko dla psów "OTOZ Animals". W  tym trudnym dla wszystkich czasie, tym bardziej liczymy na  zaangażowanie, wsparcie i pomoc. W tym roku odbędzie się to w ten sam  sposób, co grudniowy Kiermasz Bożonarodzeniowy. Do dnia 5-go marca można  dostarczyć do szkolnego sekretariatu, wszelkiego rodzaju, ozdoby  wielkanocne ( kartki, stroiki, kurczaczki, zajączki i itp.) wykonane  własnoręcznie.
Otrzymane dary zostaną sfotografowane i umieszczone na stronie  internetowej lublinieckiego przytuliska, gdzie zostaną wystawione na  aukcję. Darczyńca, który wygra licytację, wpłaca bezpośrednio pieniądze  na konto "OTOZ Animals w Lublińcu.
Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie!

Kinga Kuś - opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI KATOWICE
Uczniowie klasy 1 III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z.Religi- Małgosia Dyla i Dawid Janisz- przyjęli naukowe wyzwanie Śląskiego Festiwalu Nauki i stworzyli oryginalne i kreatywne  projekty gier planszowych.
Czekamy na rozstrzygnięcie tego przedsięwzięcia i trzymamy kciuki za Naszych Uczniów!
mgr Anna Klimowicz
Ogłoszenie
Drodzy Rodzice zapraszam do zapoznania się z linkiem spotu profilaktycznego - "CHROŃ DZIECKO PRZED HEJTEM"
Link został przesłany do Państwa w wiadomości na e – dzienniku.
Pedagog
 OLIMPIADA PRZEDMIOTOWA Z JĘZYKA POLSKIEGO OLIMPUS- sesja zimowa 2021.
W dniu 08 lutego 2021 r. Uczniowie klasy 1 III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi-Daria Borszcz, Natalia Ceglarek, Dawid Janisz, Nikodem Kubiciel, Natalia Misterka, Martyna Sordon, Małgosia Dyla i Maja Paruzel- wzięli udział w Olimpiadzie Przedmiotowej z języka polskiego- OLIMPUS w trybie zdalnym.
Trzymamy kciuki za Naszych Uczniów i z niecierpliwością czekamy na wyniki!
mgr Anna Klimowicz
Międzynarodowy Konkurs Literacki „Twórcza Polska i Polonia”, i  Ogólnopolski Konkurs Plastyczno- Literacki „Świat i Ja”.
Uczennica klasy 1 III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z.Religi – Daria Borszcz wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Literackim -„Twórcza Polska i Polonia”, Ustka 2020/2021 oraz w Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Literackim „Świat i Ja”.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki tych przedsięwzięć literackich i oczywiście trzymamy kciuki za Darię.
mgr Anna Klimowicz
Spotkanie online Opiekunek Dziecięcych z Dyrektorem Żłobka Samorządowego w  Zdzieszowicach
15 marca  przyszłe opiekunki dziecięce miały możliwość spotkania z Panią Anną Stosiek - dyrektorem Żłobka Samorządowego w Zdzieszowicach, koordynatorem I Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych województwa opolskiego. Działalność tej placówki i  wysokie standardy świadczonej opieki nad  dziećmi do lat 3 zostały uhonorowane wyróżnieniem  w Ogólnopolskim Konkursie „Żłobek  Roku 2019”. Możliwość poznania wzorcowych rozwiązań w zakresie  funkcjonowania i opieki nad dzieckiem w żłobku  dla osób, mających w niedalekiej przyszłości realizować działania dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze,  wydatnie unaoczniła wszystkim,  jak ważną i kluczową rolę pełni opiekunka dziecięca w systemie instytucjonalnej opieki nad maluchami.  
XI Ogólnopolski Konkurs Literacki „Literacki SMS – poezja i proza na 160 znaków”
Daria Borszcz - Uczennica klasy 1 III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi - wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Literacki SMS – poezja i proza na 160 znaków”.
Konkurs odbywał się pod hasłem „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”.
Uczestnicy formułowali literackie wypowiedzi, składające się maksymalnie ze 160 znaków (ze spacjami) w formie złotej myśli, aforyzmu, wiersza, rady, sentencji, przestrogi. Treść literackich SMS-ów dotyczyć miała szeroko pojętej egzystencji, np. codzienności, sfery uczuć, systemu wartości, wszystkiego, co wiąże się z hasłem „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”.
Życzymy Darii powodzenia i czekamy na rozstrzygnięcie tego przedsięwzięcia literackiego.
mgr Anna Klimowicz
Międzynarodowy Dzień Pisarza
Choć najpopularniejsze literackie święto przypada 23 kwietnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Książki, kalendarz podpowiada nam, że literaturę możemy celebrować częściej – i to nie tylko poprzez codzienną lekturę.
3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek, ustanowione w 1984 roku przez PEN Club.
PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott.
Od początku głównym celem stowarzyszenia jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Kieruje się zasadą, że literatura spełnia istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej.
Jest to organizacja niepolityczna i pozarządowa, związana z UNESCO oraz Komisją Ekonomiczno-Społeczną Narodów Zjednoczonych.
PEN Club składa się z oddziałów lokalnych, które reprezentują swoich członków, nie kraje. Członkostwo dostępne jest dla wszystkich wykwalifikowanych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy, historyków oraz wszystkich zaangażowanych na polu literatury niezależnie od narodowości, rasy czy religii. Każdy z członków musi podpisać regulamin PEN Clubu i tym samym go zaakceptować.
3 marca 1984 roku PEN Club ustanowił literackie święto – Międzynarodowy Dzień Pisarza.
Międzynarodowy Dzień Pisarza nie jest tak popularny jak Światowy Dzień Książki, przypadający 23 kwietnia, kiedy w księgarniach na całym świecie organizowane są spotkania autorskie i wydarzenia literackie. Jak myślicie dlaczego? Czy warto byłoby to zmienić i bardziej spopularyzować jego obchody?
A czy Wy, Drodzy Uczniowie i Słuchacze, macie swoich ulubionych pisarzy?
 Nakręceni na pomaganie
Mimo trudnej dla wszystkich obecnej sytuacji, nie zapominamy o potrzebujących i nadal wspieramy akcję zbiórki nakrętek dla Maksymiliana Podlejskiego. Niezwykle rzadka i nieuleczalna choroba Niemanna i Picka typu C sprawia, że życie Maksa jest zagrożone! Już od wielu lat trwa walka, która z każdym kolejnym dniem jest coraz trudniejsza. Dzięki naszemu wsparciu, dokładamy cegiełkę do kosztownej rehabilitacji dla Maxa. Pierwsza partia nakrętek została już przekazana. Zachęcamy do dalszej pomocy. Nakrętki można bezterminowo przynosić do pokoju nauczycielskiego.


 
Tydzień Aktywizacji Społeczno - Zawodowej
Wydarzenie odbędzie się na platformie ZOOM
w dniach 22 - 26 marca w  godzinach 14.00 - 17.00.
Wszelkie informacje szczegółowe na temat  wydarzenia, są dostępne pod następującym linkiem
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego- to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.  
Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
Język ojczysty to wielki skarb! Dbajmy o niego każdego dnia!
Nie tylko w dniu jego święta!
Zachęcam w tym dniu do uczestnictwa w różnych przedsięwzięciach literackich szkolnych i pozaszkolnych oraz dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie.
mgr Anna Klimowicz
UWAGA UWAGA
Drodzy maturzyści przyszedł czas na potwierdzenie danych dot. matury.   
W związku z powyższym, należy  osobiście zgłosić się do sekretariatu szkoły
do wtorku 16 lutego do 15:00

 
😺Zaczynamy ostatni etap Nakarm koty z Cote 8! 😺
Do 28.02.2021 r. do godziny 23:59 będzie można oddawać głosy na wybrane placówki!
Link do głosowania w akcji, jak i wyniki poprzednich etapów, znajdziecie klikając tu: https://nkzc.vinex.pl/
W tym etapie udział biorą:

💛 Schronisko "Azyl" Biała Podlaska
💛 Fundacja "Psie Nadzieje"
💛 Fundacja Schronisko dla zwierząt w Gaju
💛 Schronisko dla zwierząt we Włocławku
💛 Fundacja "Zwierzęca Arkadia"
💛 PROMYK Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Gdańsk
💛 Fundacja Animalia
💛 Radzyńskie Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt "Podaj Łapę"

Jednocześnie chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim  biorącym udział w pierwszym i drugim etapie (zarówno samym placówkom  biorącym udział, jak i fanom oddającym głosy)!
Przypominamy, że podział karmy oraz jej dostarczenie do danych placówek nastąpi po zakończeniu całej akcji.
Tymczasem zachęcamy do dalszego aktywnego udziału w akcji!
A oto skrócone zasady:
1. Głosować można codziennie na jedną z 8 placówek.
2. Głos możesz oddawać w aplikacji w zakładce „Fundacje” w trakcie całego Etapu.
3. Aby oddać głos musisz zaakceptować regulamin Akcji oraz oświadczenie o pełnoletności.
3. Aby oddać głos użyj przycisku „Zagłosuj”, który znajduje się pod wybranym logo organizacji.
4. Rankingi znajdziesz w zakładce „Wyniki”.
5. Akcja podzielona jest na trzy etapy:

Etap 3 od 01.02.2021 r. do 28.02.2021 r.
9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)
Obchodzony jest on z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI)
W tym roku też dołączyliśmy do akcji.  
Młodzież przygotowała plakaty i prezentacje tematyczne, aby przypomnieć ale i przestrzec kolegów i koleżanki
Rodziców i nauczycieli zaprosiliśmy na  konferencję online, zorganizowaną przez  Polskie Centrum Programu Safer Internet
Regionalny Konkurs Plastyczny Braterstwo
Komenda Hufca ZHP w Częstochowie organizuje Regionalny Konkurs Plastyczny Braterstwo z okazji Dnia Myśli Braterskiej, który jest corocznie uroczyście obchodzony przez harcerzy i skautów na całym świecie.  
W tym roku częstochowska Komenda Hufca ZHP zaprasza do wspólnego świętowania także dzieci i uczniów niezrzeszonych w organizacji.  
Prace konkursowe należy dostarczyć do 12 lutego 2021 r. do Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
 Zachęcam do udziału w proponowanym przedsięwzięciu.
W razie pytań, zapraszam do kontaktu-  klimowicza@ckziulubliniec.pl
Pozdrawiam serdecznie- Anna Klimowicz
 Naukowe Wyzwanie Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizuje kolejny konkurs z cyklu „Naukowe Wyzwanie ŚFN”.  
Tym razem zadaniem uczestników jest stworzenie oryginalnej gry towarzyskiej – planszowej lub karcianej. W wyzwaniu można wziąć udział zarówno w pojedynkę, jak i zespołowo.
Zapraszamy do przesłania nagrania pokazującego grę i wyjaśniającego jej zasady (powinno ono trwać maksymalnie 5 minut). Można umieścić je w serwisie YouTube albo wysłać za pośrednictwem wetransfer.com na adres slaskifestiwalnauki@us.edu.pl.  
Termin przyjmowania zgłoszeń mija 18 lutego 2021 roku.
Projekty gier będą oceniane przez dr. Tomasza Rożka – ambasadora ŚFN, fizyka, dziennikarza, popularyzatora nauki, prowadzącego kanał na YouTubie „Nauka. To Lubię”.
Więcej informacji: www.facebook.com/events/690636598296092.
  
W razie pytań, zapraszam do kontaktu- klimowicza@ckziulubliniec.pl
 
 


 
Przewodnik "Autor i Bohater" dla czytelników i autorów
Drodzy Uczniowie i Słuchacze!
w ramach projektu "Biblioteka źródłem inspiracji" Fundacja Nowoczesna Polska na koniec 2020 roku opublikowała interaktywny przewodnik dla czytających i piszących: polski.wolnelektury.pl.  
Zapraszamy do korzystania ze strony.
Przygotowane materiały udostępnione są na Licencji Wolnej Sztuki 1.3., która pozwala na bezpłatne i swobodne wykorzystywanie treści oraz adaptowanie ich na własne potrzeby.
W życiu każdego humanisty, choć pewnie nie tylko, przynajmniej raz miała miejsce sytuacja, w której był bezsilny wobec tekstu literackiego. Nie zrozumiał książki lub wiersza. Zgubił się w gąszczu sytuacji fabularnych i postaci, które mają wpływ na postawę głównego bohatera. Okazało się, że jakaś powieść, opowiadanie czy nawet wiersz są dla niego zbyt trudne. Czytelnik był jak podróżnik bez mapy wskazującej drogę do zrozumienia. Dziś oddajemy w Wasze ręce taką mapę - przewodnik, który ma być właśnie takim drogowskazem, wielofunkcyjnym scyzorykiem, dzięki któremu uda się zrozumieć bohatera i podążać za nim do kresu drogi wyznaczonej przez ramy tekstu kultury.
W ramach projektu "Biblioteka źródłem inspiracji" został stworzony interaktywny przewodnik "Autor i Bohater", który ma być był drogowskazem wyznaczającym pewien schemat postępowania twórczego, poprowadzi on czytelnika przez świat literatury, który, zdaniem autora (ale przede wszystkim zdaniem Josepha Campbella), jest w pewien sposób ustrukturowany. Podamy zatem przepis na pisanie, analogowy algorytm wykorzystujący nie sztuczną, ale własną inteligencję i kreatywność.
Pomysłodawcą i autorem przewodnika jest Maciej Dowgiel - doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, specjalizacja filmoznawcza. Mówi o sobie: "Jestem wiecznym studentem — w pozytywnym słowa tego znaczeniu. Ciągle się czegoś uczę, zdobywam wiedzę albo biorąc udział w różnych szkoleniach, kursach lub studiach specjalistycznych albo… od swoich uczniów, studentów i uczestników szkoleń. Projektuję różnego typu szkolenia dla różnych grup odbiorczych — począwszy od uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, przez maturzystów i studentów, po branżę biznesową, IT, a niekiedy nawet seniorów".
W razie pytań, zapraszam do kontaktu: klimowicza@ckziulubliniec.pl


 


 
Licytacja zakończona
Ogromne podziękowania dla nauczycieli, uczniów i słuchaczy za wielkie serca, wykonanie ozdób bożonarodzeniowych na kiermasz OTOZ „Animals” w Lublińcu oraz ich licytowanie. Sprzedane zostały wszystkie podarowane fanty w kwocie 566zł. Cała kwota wspomoże podopiecznych OTOZ „Animals” Inspektorat w Lublińcu.  
 Stypendystki Prezesa Rady Ministrów
Zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i kreowanie własnej przyszłości, może stać się pasją, której nic nie może przeszkodzić, nawet zmieniająca dotychczasowe życie każdego z nas pandemia.
O tym, że nauka może stać się sukcesem, przekonują nas uczennice III Liceum Ogólnokształcącego  
im. prof. Zbigniewa Religi - Martyna Kozińska i Karolina Kokot – Stypendystki Prezesa Rady Ministrów.  Laureatkom gratulujemy wyjątkowych dokonań, otulonych magią Świąt.  

 
 Uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Literackim
W niedzielę - 13 grudnia- w kościele rzymskokatolickim pw. Św. Ireneusza BM - Personalnej Parafii Akademickiej w Częstochowie- odbyło się podsumowanie Regionalnego Konkursu Literackiego-"WDZIĘCZNI BOHATEROM 1920" POD PATRONATEM POSŁA RP  SZYMONA GIŻYŃSKIEGO, którego  tematem były słowa Józefa Piłsudskiego: Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich”.
Uroczystości towarzyszył koncert poświęcony Słudze Bożemu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i Świętemu Janowi Pawłowi II "JAK OJCIEC I SYN".
Uroczystość była  transmitowana on-line na żywo, na różnych platformach.
W wydarzeniu uczestniczyła ograniczona ilość osób-w związku z sytuacją epidemiczną- Laureaci, Nauczyciele Laureatów, Przewodniczący Jury, PATRONI HONOROWI I MEDIALNI, Artyści, Organizatorzy i Realizatorzy transmisji .
Wśród Laureatów znalazła się Daria Borszcz- Uczennica klasy 1 III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi, która otrzymała nagrodę rzeczową oraz dyplom. Nauczyciele, którzy sprawowali opiekę merytoryczną nad konkursem, również zostali nagrodzeni.  
Prace konkursowe wydane zostały w formie książkowej. Praca Darii została opatrzona  tytułem- „Patriotyzm w literaturze i życiu codziennym”.
Każda ze Szkół Uczniów wyróżnionych w Konkursie, otrzyma pamiątkowe egzemplarze.
mgr Anna Klimowicz

 


 
 Drodzy Uczniowie i Słuchacze!
Z przyjemnością informuję, iż Nasza Szkoła otrzymała DYPLOM oraz PODZIĘKOWANIE za udział w Międzynarodowej Akcji Czytelniczej, która w tym roku miała zmienioną formułę z racji sytuacji epidemicznej.
Dziękuję bardzo za Wasze piękne zaangażowanie w działania oraz przedsięwzięcia związane z propagowaniem  czytelnictwa w tak trudnym czasie…
Zostały one zauważone i docenione!
Pozdrawiam serdecznie-Anna Klimowicz.
 Drodzy Uczniowie i Słuchacze!
Już niedługo- 16 grudnia- przypada kolejna rocznica urodzin profesora Zbigniewa Religi- PATRONA Naszej Szkoły
W związku z tym, chciałabym Was zachęcić do uczczenia pamięci Z. Religi  poprzez napisanie pracy pisemnej – Wspomnienie o Profesorze …
Niech inspiracją i  myślą przewodnią będą  piękne słowa J.Sztaudyngera: Czasem się wielkie serca leczą - maleńką rzeczą...
Najbardziej twórcze i interesujące prace zostaną nagrodzone upominkiem-niespodzianką oraz dodatkową oceną z języka polskiego.
Z niecierpliwością czekam na Wasze prace.
Proszę o ich  przesłanie na adres mailowy: klimowicza@ckziulubliniec.pl do dnia 18 grudnia.
Pozdrawiam serdecznie-Anna Klimowicz.


 
Pomagaj i licytuj
Rozpoczęła się licytacja ozdób bożonarodzeniowych wykonanych przez nauczycieli, uczniów i słuchaczy naszej szkoły na facebooku  OTOZ Animals z Lublińca. Wystarczy wejść na https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3500036233406128&id=175231209219997 i na bazarku licytować ozdoby. Każdy, kto wygra licytację, wpłaca pieniądze bezpośrednio na konto OTOZ Animals Lubliniec. Dzięki temu, pomożemy podopiecznym lublinieckiego przytuliska w ich utrzymaniu i leczeniu. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji i jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i okazali ogromne serca, wykonując ozdoby.


 
„CKZiU pomaga tam i tu”
Zgodnie z  mottem Szkolnego Klubu Wolontariatu - wzorem lat poprzednich - również i w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, okazaliśmy serca podopiecznym lublinieckiego przytuliska dla psów. 7 grudnia przekazaliśmy ozdoby świąteczne -wykonane własnoręcznie przez nauczycieli, ich pociechy, współmałżonków, uczniów i słuchaczy naszej szkoły - na ręce wolontariuszki OTOZ „Animals” w Lublińcu Pani Agaty Bieleckiej. Wszystkim bardzo dziękujemy za okazane serca i dobroć.
Uwaga
Przypominamy, że ostateczną deklaracje maturalną należy podpisać w nieprzekraczalnym terminie do 8 lutego 2021r. w sekretariacie szkoły

W związku z zmianą arkusza deklaracji maturalnej absolwenci lat ubiegłych składają ostateczną deklarację maturalną do 8 lutego 2021r. na nowym druku, który można pobrać ze strony OKE Jaworzno
XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Płynąć pod prąd"
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli 13 lat. Finał jest organizowany w ramach Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Herbertowskich. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w październiku 2021 roku.  
Konkursowi patronuje siostrzeniec poety Zbigniewa Herberta - dr hab. Rafał Żebrowski. Honorowym Przewodniczącym Jury jest prof. Jan Miodek.  
Honorowy patronat instytucjonalny nad konkursem obejmują co roku ważne instytucje państwowe, takie jak Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewoda  Dolnośląski, Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.  
Celem konkursu "Płynąć pod prąd" jest ocalić od zapomnienia historie ludzi nieznanych, zapomnianych bohaterów. Dzięki temu konkursowi uczniowie mają możliwość i motywację do udokumentowania życia przodków, a także przyjrzenia się swoim wartościom.
Temat pracy konkursowej jest następujący: Zbigniew Herbert w Przesłaniu Pana Cogito napisał o tych, którzy (...) płyną pod prąd (...) '', że są spadkobiercami (...) Gilgamesza, Hektora, Rolanda obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów (...). Przedstaw w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej lub wiersza historię bohatera nieznanego szerokiemu gremium, osadzonego w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej, który był wierny, podobnie jak Zbigniew Herbert, wartościom takim jak Honor, Ojczyzna, Prawda nawet za cenę utraty życia.
Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach: wiersz i proza. W jednej grupie są oceniane prace uczniów szkół podstawowych, a w drugiej ponadpodstawowych. Jury wyłoni z nadesłanych prac te najlepsze.  
Termin zgłoszenia i nadesłania pracy konkursowej mija 1 kwietnia 2021 roku.  Zgłoszenie udziału i przesyłanie prac dokonywane jest wyłącznie za pomocą strony konkursowej podanej w stopce poniżej. Na stronie znajduje się regulamin oraz kryteria oceniania prac. Po zarejestrowaniu się uczestnik otrzyma na podany adres poczty elektronicznej instrukcję, jak należy przesłać pracę. Wyniki zostaną opublikowane na stronie konkursowej do 30 kwietnia 2021 roku.
Serdecznie zachęcam do udziału w konkursie.
W razie pytań, zapraszam do kontaktu- klimowicza@ckziulubliniec.pl
mgr Anna Klimowicz
 „Szlachetna Paczka”
W tym roku Szlachetna Paczka wyglądała inaczej. Wolontariusze - w tym Joanna Pleńkowska z klasy 2b, wolontariuszka Szkolnego Klubu Wolontariatu - jeździli do rodzin, z zachowaniem reżimu sanitarnego i zbierali informacje na temat ich potrzeb. Następnie tworzyli opis rodziny i wprowadzali ją na stronę akcji. Darczyńcy od tego momentu mogli wybrać rodzinę, której chcieli pomóc.  
Z 12 na 13 grudnia odbył się Weekend Cudów - darczyńcy przywieźli paczki do magazynu a wolontariusze rozwieźli je dla potrzebujących rodzin. Każdy darczyńca otrzymał drobny upominek i dyplom z podziękowaniem. Asia poznała wielu wspaniałych ludzi i na pewno w przyszłych latach będzie kontynuowała działalność jako wolontariusz w Szlachetnej Paczce.
Dziękujemy Asiu za Twoje ogromne serce.


 
 Digital Youth Forum 2020
Jedenastego grudnia, wraz Darią i Nikodemem, miałam przyjemność uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu: Digital Youth Forum 2020. Brała w nim udział młodzież z różnych szkół z całej Polski. W tym roku, z powodu pandemii, musieliśmy połączyć się internetowo. W latach ubiegłych wydarzenie odbywało się w Centrum Nauki Kopernik. W programie było wiele spotkań z różnymi osobami, które mówiły o współczesnych problemach. Dostaliśmy również rady jak opowiadać dobre historie i jak można upiększyć swojego Instagrama. Uważam, że każdy z występów był wspaniały. Jednak w mojej pamięci najbardziej utkwiły trzy z nich, których tematyka jest mi całkiem bliska:
 1. Akcja akceptacja, czyli jak zaakceptować drugiego człowieka takim jaki jest.
 2. Akcja menstruacja jak dzięki sile społeczności można pomagać przez internet.
 3. Sucho wszędzie. Głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?
Pan Przemysław wspaniałe opowiadał o akceptacji drugiego człowieka i udowodnił, że bez akceptacji życie jest trudne oraz pokazał różnicę między akceptacją a afirmacją.
Akcja menstruacja wcale nie poruszała tematu miesiączki. Emilia pokazała nam swój projekt i zachęciła do realizacji własnych planów. Ta dziewczyna wspaniałe opowiadała o swojej pasji, jaką jest pomoc i tworzenie różnych organizacji. Było widać, że jest zafascynowana tym, czym się zajmuje.
Jarek Brodecki powiedział o rzeczy, która jest mi naprawdę bliska,
czyli o globalnym ociepleniu. Pokazał nam aplikacje, które pomagają naukowcom z oceną, ile gatunków zwierząt zostało na Ziemi. Mówił też o problemie, jakim jest brak wody i susza.  
Na sam koniec Anika Dąbrowska - moja rówieśniczka, która zwyciężyła drugą edycję programu The Voice Kids - udzieliła wywiadu, podczas którego można było zadawać jej pytania.  
Zakończeniem całego spotkania był koncert Aniki - chyba najbardziej wyczekiwany przez słuchaczy.  
Uważam, że każdy z występujących wykazał się ogromną wiedzą na temat, który omawiał oraz że każdy z nich powinien zostać nagrodzony. Tego typu fora są potrzebne, ponieważ wtedy uczymy się jak dobrze żyć i jak postępować w trudnych sytuacjach. Czas, który poświęciłam na uczestniczenie w forum na pewno nie był czasem straconym.

 
                                                                                                                                    Małgorzata

 
Dziś brałam udział w Digital Youth Forum 2020. Szczerze mówiąc myślałam, że będzie nudne a okazało się bardzo ciekawe. Najbardziej podobały mi się dwa spotkania. Pierwsze było prowadzone przez Maćka Budzicha, który mówił jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych. Zwracał się wprost do młodzieży omawiając interesujące wielu z nas tematy np. jak działają reklamy albo dlaczego twórcy reklamy Apartu prosili rząd o dofinansowanie.  
Drugie spotkanie prowadziła Emilia Kaczmarek, która opowiadała jak dzięki sile społeczności można pomagać przez Internet. Pokazała też, że możemy zrobić wiele dobrych rzeczy dzięki internetowi.  
Te dwa spotkania, jak i cała reszta, były prowadzone w przyjaznej atmosferze a tematy zostały przedstawione naprawdę w interesujący sposób. Super,  że jest takie wydarzenie, podczas którego mówi się wprost do młodzieży jak i dorosłych.  
Zostałam nawet pozdrowiona, co też było super!

 
                                                                                                                                    Helena

 

 
 Nakarm psy
Zapraszamy do ogólnopolskiej akcji portalu OLX: Nakarm Psy z OLX.
Jest to akcja zorganizowana przez OLX, na czym polega?
Pobieramy OLX na telefon, następnie klikamy baner akcji, wybieramy psa, którego chcemy nakarmić i karmimy pieska przez kliknięcie w przycisk.
Jeżeli piesek uzbiera 100%, to olx wysyła do danego schroniska 20 KG karmy :D. To nic nas nie kosztuje a możemy pomóc.


 
 Zaproszenie do czytania i konkursu.....
Drodzy czytelnicy, choć nie można co dzień odwiedzać biblioteki, to możliwe jest sięganie po książki,które stoja na półce w domu, pożyczenie od znajomych i rodziny, by przenieść się w cudowny świat literakcjie fokcji.
A MY ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE, KTÓRY UWIECZNI PIĘKNĄ I BARDZO ROZWIJAJĄCĄ PASJĘ CZYTANIA.
 XIX Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „ INNE SPOJRZENIE ”
Drodzy Uczniowie i Słuchacze! Zachęcam do udziału w  Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Inne Spojrzenie”.
Należy wykonać pracę plastyczną - temat przewodni: Życie bajką jest”.
W swoich pracach puśćcie wodze fantazji, ukazując świat jako zachwycający, a przede wszystkim magiczny. Niech powstaną niezwykłe bajkowe stwory, postaci i miejsca, pełne barw i tajemniczości.
Życzę miłej zabawy i sukcesu w konkursie!  


  
W razie pytań, zapraszam do kontaktu: klimowicza@ckziulubliniec.pl

 PROGRAM EDUKACYJNY „Lekcji o legislacji”
Uprzejmie informuję, iż Nasza Szkoła została zgłoszona do projektu realizowanego przez Wydział ds. Edukacji Prawnej Ministerstwa Sprawiedliwości „Lekcji o Legislacji”.
Program edukacyjny ma na celu:
 • szerzenie oraz budowanie świadomości prawnej w społeczeństwie poprzez edukację dostosowaną do wieku jej odbiorców, w tym przypadku młodzieży i dzieci;
 • podejmowanie oraz propagowanie idei związanej z edukacją prawną społeczeństwa poprzez organizowanie programów, projektów, wykładów i innych inicjatyw pomagających w dotarciu do jak największej liczby obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych, które to narażone są na negatywne zjawiska związane z brakiem dostępu do systemowej edukacji prawnej.

 
Pozdrawiam- Anna Klimowicz.
 SUKCES UCZENNIC NASZEJ SZKOŁY W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „ Komandosi w Wojsku Polskim ”
Z radością informuję, iż uczennice Naszej szkoły- III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi- Natalia Marszoł  z klasy II B oraz Julia Stanchły- uczennica klasy III, zostały Laureatkami XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego –„ Komandosi w Wojsku Polskim ”.
Natalia zajęła II miejsce w kategorii Szkoły Średnie i  Dorośli , natomiast Julia- zdobyła Wyróżnienie.
Na konkurs wpłynęło  137 prac plastycznych, poziom był bardzo wysoki.
Serdecznie gratulujemy Natalii i Julii i życzymy dalszych tak wspaniałych sukcesów.
mgr Anna Klimowicz

 
 PROGRAM EDUKACYJNY „DUMNI Z POLSKI”
W dniu dzisiejszym Nasza Szkoła została zgłoszona do programu edukacyjnego „DUMNI Z POLSKI”.
„Dumni z Polski” to nieodpłatny program edukacyjny, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości obywatelskiej wśród dzieci i młodzieży.
Założenia programu:
 • promocja nowoczesnego patriotyzmu oraz postaw proobywatelskich;
 • budowanie w młodych ludziach  szacunku do wartości, tj. równości, tolerancji czy troski o dobro wspólne;
 • zwrócenie uwagi na empatię, planowanie kariery;
 • zachęcenie do podejmowania działań pro bono.

 
Pozdrawiam serdecznie-Anna Klimowicz.


 
 „Twórcza Polska i Polonia”
Zachęcam do udziału w drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży „Twórcza Polska i Polonia”, Ustka 2020/2021.
Prace (dołączone do formularza, tylko w wersji elektronicznej) należy przesłać do 31 stycznia 2021 r.
Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie https://sp2ustka.edupage.org w zakładce Międzynarodowy Konkurs Literacki.
W razie pytań, zapraszam do kontaktu: klimowicza@ckziulubliniec.pl
 Zachęcam do udziału  w czwartej edycji konferencji Kobiety IT organizowanej przez firmę NOKIA - 19.11.2020
– w tym roku całkowicie on-line.
Wydarzenie skierowane jest między innymi do uczennic z ostatnich klas szkół średnich, które stoją przed wyborem ścieżki kariery. Konferencja ma celu popularyzację zawodów w branży IT, chcemy łamać stereotypy i pokazywać że zawody techniczne są dla każdego.  Rejestracja oraz więcej informacji na naszej stronie internetowej: http://womenofit.pl/
 Kobiety IT 2020  
W tym roku konferencja odbędzie się w formie on-line oraz będzie składać się z dwóch części: Przedpołudniowej w języku polskim oraz popołudniowej w języku angielskim. Panel poranny skierowany jest to dziewczyn, które zastanawiają się nad wyborem swojej ścieżki kariery. W tej części skoncentrujemy się na rozpoznaniu swoich kompetencji i na ich rozwoju. Pokażemy, że IT jest właściwą ścieżką zarówno dla humanisty jak i umysłu ścisłego. Będziemy mówić o tym jak odnaleźć się w świecie on-line – jak się uczyć, motywować i rozwijać. Wgłębimy się w tematy bezpieczeństwa w sieci, tak ważnego w dzisiejszych czasach. Uczelnie regionu zaprezentują swoje osiągnięcia podczas ciekawych wykładów technicznych. Panel popołudniowy skierowany jest do dziewcząt, które chcą nieco bardziej zagłębić się w tematykę IT. Wszystkie wykłady tej części będą odbywały się w języku angielskim. Prelegentki pracują w NOKIA na całym świecie – w Kanadzie, Dubaju, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Finlandii i Niemczech. Posłuchamy o ścieżkach kariery w NOKIA, o tym jak zostać liderem i pozostać kobietą a także o kompetencjach przyszłości. Poruszymy również wiele tematów technicznych takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, cyber bezpieczeństwo, kompresja danych, automatyzacja i digitalizacja danych, 5G oraz technologia cloud.
Agenda jest zbudowana w taki sposób, aby każdy mógł dołączyć na wybrane przez siebie wykłady, zarówno z panelu porannego jak i popołudniowego.
Wszelkie pytania proszę kierować na adres mailowy: klimowicza@ckziulubliniec.pl
Pozdrawiam serdecznie-Anna Klimowicz


 


 


 


 
102.Rocznica Odzyskania Niepodległości
 
 #STOP FEJK FRIENDS
Młodzież naszej szkoły brała udział w projekcie edukacyjnym #STOP FEJK FRENDS – Papieros to fałszywy przyjaciel.  W ramach zajęć z wychowawcą, zostały przeprowadzone zajęcia z młodzieżą na temat szkodliwości palenia papierosów i e -papierosów. Uczniowie poznali jak palenie wpływa na organizm człowieka oraz jak zatruwa relacje z drugą osobą. Ponadto grupa 5 uczniów z klasy 1 przygotowała pracę konkursową. Praca polegała na napisaniu scenariusza do spotu przedstawiającego papierosa jako fałszywego przyjaciela.  


 
 LUBITEKA ZAPRASZA NA INTERNETOWE SPOTKANIE „LUBLINIEC CZYTA LOMPĘ ”
„ Lubliniec czyta Lompę ” to spotkanie literackie organizowane w ramach cyklu „ Literackie Czwartki ” w Lubitece. Jest częścią projektu „ Historyczna Akademia Pana Lompy ”, realizowanego w ramach konkursu Patriotyzm Jutra 2020, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Po długiej przerwie spowodowanej pandemią spotkania odbywają się tym razem wirtualnie. Nasze spotkanie dotyczy postaci Józefa Lompy, który jest patronem MPBP w Lublińcu. Arletta Szymanek-Kopiec opowiada o twórczości literackiej „Pierwszego Śląskiego Autora”, jego działalności patriotycznej i wyjaśnia, dlaczego jest patronem lublinieckiej biblioteki, a nawet przeprowadza z nim rozmowę. W spotkaniu gościnnie występuje lubliniecki pisarz Grzegorz Kopiec, który prezentuje trzy utwory autorstwa Józefa Lompy oraz odgrywa rolę „nauczyciela z Lubszy” podczas wywiadu.
Spotkania on-line odbędą się w dniach:
13 listopada ( piątek )
17.00 - OPOWIEŚĆ 8 LAMP Z ULICY JÓZEFA LOMPY W LUBLIŃCU - teatrzyk kukiełkowy na podstawie scenariusza Marii Dziuk, muzyka Stefania Biela;
18.00 - LUBLINIEC OCZAMI LOMPY - wykład historyczny z quizem, prowadzenie Sebastian Ziółek;
19.00 - ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ J. LOMPY I SYSTEM SZKOLNICTWA NA GÓRNYM ŚLĄSKU W XIX WIEKU- wystawa;
20.00 - JÓZEF LOMPA – ZAPOMNIANY ŚLĄSKI TYTAN PRACY - wykład historyczny z quizem, prowadzenie Mariusz Żymierski
14 listopada ( sobota )
10.00- WIELKA SIŁA MAŁYCH STWORZEŃ - KRÓLESTWO PSZCZÓŁ - zajęcia edukacyjne prowadzenie Urszula Mazurowska;
11.00 - RYSUJEMY PSZCZOŁY - warsztaty plastyczne, prowadzenie Justyna Kierat;
12.00 - CO ŁĄCZY PSZCZELARZA Z BOTANIKIEM - zajęcia edukacyjne prowadzenie Małgorzata Bednarek;
13.00 - RYSUJEMY PSZCZELĄ STOŁÓWKĘ - warsztaty plastyczne, prowadzenie Justyna Kierat;
16.00 - SIWOLUDEK -DUCH ZACZAROWANEGO ŹRÓDŁA - na podstawie scenariusza opartego na motywach bajki pt. "Siwoludek" ze zborów Józefa Lompy napisała Marii Dziuk, muzyka Stefania Biela.
Akademia Pana Lompy
„ Historyczna Akademia Pana Lompy ” - to projekt realizowany w ramach konkursu Patriotyzm Jutra 2020 organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Ideą przewodnią projektu jest zapoznanie mieszkańców z zapomnianą historią Józefa Lompy, upamiętnienie losów nauczyciela ludu i promocja dzieł „Pierwszego Śląskiego Autora”. Pokazaniu wielości talentów i ról społecznych tytułowego bohatera, którego działania motywowane były propagowaniem polskości na Górnym Śląsku w XIX wieku. Ukazaniu go, jako człowieka wielowymiarowego: działacza, poety, tłumacza, publicysty, prozaika, społecznika, pioniera oświaty ludowej oraz etnografii na Śląsku.
Realizacja projektu ma służyć przywróceniu pamięci o patronie naszej biblioteki Józefie Lompie oraz uwrażliwienie dzieci, młodzieży oraz dorosłych na jego dorobek kulturowy i patriotyczny.
W razie pytań, zapraszam do kontaktu:  klimowicza@ckziulubliniec.pl


 
Pozdrawiam cieplutko i zachęcam do uczestnictwa w powyższych spotkaniach.
Anna Klimowicz
Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Moja Solidarność- Moja Wolność”.
pod honorowym patronatem:
- europoseł pani Jadwigi Wiśniewskiej
-posła pana Andrzeja Gawrona
-Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność w Częstochowie
-Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” w Lublińcu
-Urzędu Miasta Lublińca
-Starostwa Powiatowego w Lublińcu
-Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

 
Zakres tematyczny konkursu:
 • prace wykonane jako prezentacje multimedialne mają w swojej tematyce nawiązywać do wydarzeń dotyczących historii Solidarności ze szczególnym uwzględnieniem Lublińca i Ziemi Lublinieckiej oraz województwa śląskiego.

 
Warunki uczestnictwa:
 • przesłanie na adres organizatora metryczki wraz z pracami w terminie do 10.12.2020 r. (załącznik nr 1),

 
Prace muszą spełniać następujące wymagania:
a) prezentacja multimedialna musi:
  • być wykonana w programie Power Point bądź i zapisana w formacie umożliwiającym otwarcie jej bezpośrednio w wyżej wymienionych programach (z rozszerzeniem *.ppt, *.pptx *.odp jak również jako prezentacja multimedialna z rozszerzeniem *.pps,*.ppsx) i zostać nagrana na płytę CD lub DVD;
  • zawierać od 15 do 30 slajdów (czas prezentacji 10-15 min.);
  • zawierać stronę tytułową z danymi autora: imię i nazwisko, wiek, szkoła, imię i nazwisko opiekuna;
  • zawierać informacje o wykorzystanych materiałach źródłowych.
   
Materiały do prezentacji dostępne są na stronie www.lubliniecki.pl oraz na fb Lubliniecki.pl
Podział nagród*:
   • wyjazd do Brukseli (ok. 3 dniowy),
   • 1 dniowa wycieczka do Warszawy,
   • atrakcyjne nagrody rzeczowe,
   • nagrody książkowe dla wszystkich uczestników.
   
*Organizator zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.
*ze względu na stan pandemii wycieczki odbędą się w roku szkolnym 2021/2022
Więcej informacji u nauczyciela historii. Zapraszam


 
"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"
Janusz Korczak
20 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Pomimo nauki zdalnej uczniowie naszej szkoły włączyli się w świętowanie tego dnia.
Przez cały tydzień młodzież zapoznawała się z prawami dziecka, dokumentami, historią. W piątek 20 listopada uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy. Uczestnicy konkursu dysponowali dużym zasobem wiadomości na temat praw dziecka.  
Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce - Daria Borszcz kl. I
II miejsce Julia Kwoka kl. IIa
III miejsce Karolina Kokot kl. IIa
Gratulujemy zwycięzcom!
Wszystkim uczniom zaangażowanym w tę akcję bardzo dziękujemy.
WSZYSCY UCZNIOWIE - JESTEŚCIE DLA NAS NAJWAŻNIEJSI.
  
DARIA BORSZCZ Laureatką Regionalnego Konkursu Literackiego „Wdzięczni Bohaterom 1920” pod honorowym patronatem Posła RP Szymona Giżyńskiego
Z radością informuję, iż Daria Borszcz znalazła się w gronie Laureatów Regionalnego Konkursu Literackiego, którego tematem były słowa Józefa Piłsudskiego:
„Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich”.
Uroczyste rozdanie nagród zaplanowane jest na 13 grudnia 2020 r.
Gratulujemy serdecznie Darii i życzymy kolejnych tak wspaniałych sukcesów!
Anna Klimowicz
Zachęcam  do wzięcia udziału w XVI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO
„O LAUR ZAWODZIAŃSKI” pod hasłem DWA TYSIĄCE DWUDZIESTY”.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich. Organizatorem konkursu jest Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie” w Katowicach.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie jednego wiersza nawiązującego do tematu konkursu Dwa tysiące dwudziesty”.
Termin nadsyłania wierszy upływa 9 grudnia 2020 r.

W razie pytań, zapraszam do kontaktu na adres mailowy: klimowicza@ckziulubliniec.pl
Pozdrawiam serdecznie Anna Klimowicz
Dziękuję bardzo wszystkim Uczniom i Słuchaczom, którzy w dniu wczorajszym wzięli udział w I Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości za pośrednictwem Internetu organizowanym przez portal edukacyjny dyktanda.pl.
Przedsięwzięcie to miało również wydźwięk charytatywny.
Ideą akcji było pokazanie dobrej znajomości języka polskiego, a co więcej, zebranie środków przeznaczonych na cel charytatywny lub społeczny. Najlepszy wynik, spośród Uczniów i Słuchaczy Naszej Szkoły, uzyskała KASIA LABOCHA z klasy 3B I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych im. prof. Z. Religi - 96 % oraz Marysia Kubicka- Słuchaczka klasy 2 I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych im. prof. Z. Religi- 83 %.
Dziękuję raz jeszcze, iż w tym szczególnym dniu, jakim jest Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości, pokazaliście ducha patriotyzmu i  chęć niesienia pomocy potrzebującym…

Anna Klimowicz


 
Akcja DKMS #Komórkomania 2020 zakończona!
Pod koniec października, w CKZiU, odbyła się kolejna edycja akcji DKMS #Komórkomania. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podarować swój czas i podzielić się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi. Dzięki Wam baza potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku kostnego wciąż się powiększa, a co za tym idzie, zwiększa się szansa osób chorych na znalezienie swojego genetycznego bliźniaka i całkowite wyleczenie.
  
W dniu wczorajszym minęła 35. rocznica dokonania przez Zbigniewa Religę pierwszego przeszczepu serca w Polsce.
Ten człowiek, o niezwykłej charyzmie, wpisał się do historii polskiej medycyny jako wybitny specjalista. Nigdy jednak nie wywyższał się i zawsze szanował swoich współpracowników, podkreślając, że żaden z sukcesów nie udałby się bez nich. To również barwna i charyzmatyczna osobowość, o której krąży wiele ciekawych anegdot i historii.
Przygotowałam dla Was 13 ciekawostek o profesorze Relidze- PATRONIE Naszej Szkoły:  
1. Klinika w Zabrzu była budowana przez profesora Religę i jego zespół dosłownie od podstaw. Lekarze i pielęgniarki samodzielnie odgruzowywali budynek po remoncie, kładli kafelki i szorowali podłogi. Profesor Religa sam szorował kafelki w sali operacyjnej.  
2. Zbigniew Religa był Ministrem Zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza w latach 2005–2007, przeforsował wtedy tzw. Podatek Religi, który nakazywał towarzystwom ubezpieczeniowym uiszczanie opłaty ryczałtowej od każdej składki polisy OC do Narodowego Funduszu Zdrowia.  
3. W 87 odcinku serialu „Na dobre i na złe” można było zobaczyć profesora Zbigniewa Religę wcielającego się w postać samego siebie. Zagrał wtedy kardiochirurga, który operował pacjentkę chorą na serce.  
4. Zbigniew Religa szybko się denerwował, potrafił wtedy nagle kogoś zwolnić a jak tylko się uspokoił, przywracał zwolnionego pracownika do pracy. Profesor Bochenek został podobno zwolniony aż 10 razy.  
5. Profesor Religa był ateistą mimo, że był przez pewien czas związany politycznie z partiami prawicowymi.
6. Zbigniew Religa kibicował drużynie piłkarskiej Górnik Zabrze, a jego syn warszawskiej Legii, to prowadziło do częstych, ale niegroźnych spięć na temat tego komu kibicować ma wnuczek.  
7. „What a Wonderful World” Louisa Armstronga to ulubiona piosenka profesora. Została ona zagrana w 2009 roku podczas jego pogrzebu na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.  
8. W czasie urlopu profesor Religa lubił łowić ryby na Wyspach Zielonego Przylądka. Sam nigdy nie jadał ryb, nie przepadał za nimi, większość zdobyczy wrzucał z powrotem do wody lub rozdawał znajomym.  
9. Profesor miał psa, Bambę. Kochał go tak bardzo, że sam go leczył i jak trzeba było, operował.  
10. Zbigniew Religa tak polubił kota swojego przyjaciela, że mianował go (kota) swoim asystentem.  
11. Nie dbał o to co je ani jak się ubiera. Posiadał tylko jeden wieloletni garnitur ze spodniami w formie dawno niemodnych dzwonów.  
12. Zbigniew Religa uwielbiał szybką jazdę i ściganie się samochodem niezależnie od marki ani stanu technicznego auta. Podobno ludzie bali się z nim jeździć.  
13. Profesor za młodu trenował boks, a w liceum był kiepskim uczniem zagrożonym nawet niedopuszczeniem do matury. Chciał zostać filozofem i dopiero rodzina przekonała go do studiów medycznych.  

 
Nie ulega wątpliwości, iż profesor Zbigniew Religa był cudownym człowiekiem
i wspaniałym lekarzem...  
Pozdrawiam serdecznie.
Anna Klimowicz
  
„ ŚWIAT I JA "
Drodzy Uczniowie!
zapraszam serdecznie do udziału w konkursie plastyczno-literackim „ ŚWIAT I JA ".

 
Rok 2020 jest najdziwniejszy ze wszystkich w XXI wieku. Nasze życie codzienne, relacje z innymi, sposób spędzania czasu oraz nasze możliwości rozwoju bardzo się zmieniły. W jaki sposób ten rok wpłynął na Ciebie, Twoich bliskich i cały świat? Czy jest to dla Ciebie czas stracony czy raczej czas większych możliwości? Jak wygląda życie Twoje i innych w tych nietypowych czasach?
Przedstaw swoją pracą: jaki dla Ciebie jest ten dziwny rok?

 
W ramach konkursu możecie wykonać:
 • pracę plastyczną ( np. rysunek, kolaż, plakat, wyklejanka itp.) i / lub
 • pracę pisemną ( np. praca albumowa, sprawozdanie, reportaż itp.)

 •  
Zgłoszenia konkursowe wraz z potwierdzeniem wpłaty i pracami można nadsyłać do dnia 30 listopada listownie bądź mailowo.
Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdziecie na stronie internetowej www.wielkitestedukacyjny.com .
Na laureatów konkursu oraz na najliczniej reprezentowane szkoły czekają atrakcyjne nagrody.
W razie pytań-zapraszam do kontaktu: klimowicza@ckziulubliniec.pl

 
Pozdrawiam cieplutko
Anna Klimowicz

 


 
„ Uczniowie muszą pragnąć stać się czytelnikami nie dlatego, że  ktoś inny tego chce, ale dlatego, że pozwolono im dostrzec korzyści płynące z czytania. Muszą pojąć, jaką wartość ma czytanie. To się nie dzieje bez wysiłku. Uczniów trzeba poprowadzić ”.
                                                                                    ( Kelly Gallagher )
                        
Jeśli ktoś z Was w ostatnim czasie przeczytał jakąś interesującą książkę, bardzo proszę- napiszcie kilka zdań o tej pozycji z zachęcającą rekomendacją, podzielcie się swoimi wrażeniami, refleksjami i odczuciami–dlaczego warto, według Was, po tę książkę sięgnąć ?  
Z niecierpliwością czekam na Wasze prace.
Piszcie na adres mailowy: klimowicza@ckziulubliniec.pl Najciekawsze recenzje będą nagrodzone dodatkową oceną z języka polskiego.
Pozdrawiam serdecznie i pamiętajcie proszę, że książki uczą wrażliwości, tolerancji i szacunku
I OGÓLNOPOLSKIE DYKTANDO NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Zachęcam do udziału w akcji charytatywnej zapoczątkowanej przez portal edukacyjny dyktanda.pl
 
Z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania Niepodległości  portal organizuje
I Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości, które przybierze najbezpieczniejszą obecnie formę, czyli odbędzie się za pośrednictwem Internetu.
 
Ideą akcji jest pokazanie dobrej znajomości języka polskiego, a co więcej, zebranie środków przeznaczonych na cel charytatywny lub społeczny.
 
Im więcej osób przyłączy się do akcji, czyli rozwiąże Dyktando w dniu 11 listopada 2020 r., tym większa pomoc trafi do potrzebujących. Maksymalnie przekazane może zostać wsparcie sięgające aż 10 tysięcy złotych!
 
Wzięcie udziału w I Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości jest bezpłatne, a każdy uczestnik to jedna złotówka przeznaczona przez organizatora na wybrany cel.
Każdy może zgłosić ważny dla niego cel charytatywny lub społeczny. Przykładowo może to być wsparcie osoby chorej, albo zaopatrzenie w komputery do zdalnej nauki dzieci z ubogich rodzin. O tym, do kogo trafią zebrane fundusze, podejmą decyzję uczestnicy Dyktanda poprzez głosowanie. Każdy, kto rozwiąże Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości w dniu 11 listopada 2020 r., będzie miał możliwość oddania jednego głosu. Osoby, które osiągną w dyktandzie najlepsze rezultaty, zostaną nagrodzone zwiększoną siłą głosu - dzięki temu będą miały większy wpływ na wynik głosowania.
Zapisy na dyktando oraz zgłoszenia celu charytatywnego lub społecznego przyjmujemy na stronie: https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci

Pokażmy w tym szczególnym dniu ducha patriotyzmu  
i wspólnie pomóżmy potrzebującym!
W razie pytań, zapraszam do kontaktu na adres mailowy: klimowicza@ckziulubliniec.pl
Anna Klimowicz
  "Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony."
[Stefan Żeromski]
SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY
29 października 2020 roku odbył się szkolny konkurs przyrodniczy. Konkurs obejmował zagadnienia z biologii, chemii, fizyki i geografii. Uczestnicy konkursu rozwiązywali zadania on-line. Do konkursu przystąpiło 10 uczniów.
I miejsce: Julia Burek i Oliwia Nowak
III miejsce: Martyna Kozińska

Gratuluję zwycięzcom oraz dziękuję uczestnikom za udział.
Beata Stężała


 
 ,,Upoluj swoją książkę”
Drodzy Uczniowie i wszyscy Pracownicy Szkoły. Po raz kolejny już bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji ,,Upoluj swoją książkę”. W dniach od 2.11 do 30.112020r. będzie można zupełnie za darmo przeczytać dwanaście bestsellerowych e-booków i audiobooków. Wystarczy tylko zeskanować kod QR przy pomocy smartfona. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie. To jest dobry czas na czytanie książek.
 Ogólnopolski Test Ortograficzny
Mamy przyjemność poinformować, że 27.10. 2020 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym. Został on przeprowadzony online. Czekamy z niecierpliwością na wyniki. Wszystkim życzymy sukcesów.
  
Finał akcji: „BO NA ŚWIĘTA MI SIĘ ZDAJE, KAŻDY CHCE BYĆ MIKOŁAJEM”
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przyłączyli się do drugiej edycji zbiórki najbardziej potrzebnych artykułów dla podopiecznych Hospicjum Domowego św. Franciszka w Katowicach. Mamy nadzieję, że zebrane dary sprawią im radość.
 Wszystkim darczyńcom z pewnością będzie ciepło na sercu, wiedząc, że mogli okazać dobroć potrzebującym. Dawanie jest lepsze niż branie a dobro zawsze wraca – niech ta idea nieustannie towarzyszy nam w codziennym życiu.

 
#Szkoła Pamięta
Celem  akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę  pielęgnowania  pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych,  którzy są  związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.  Inicjatywa  jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny  wspominamy  zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w  historii –  tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje  do  polskiej tradycji świąt zadusznych.

Propozycje działań:
-przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych,
-przygotowanie pracy  plastycznej upamiętniającej ważne postaci lokalnej historii,
-  opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być  wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych np. jakieś rocznicy  lub postaci historycznej,
- przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy,
-  odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty)  przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na  ten temat.
Zachęcamy do udziału w akcji .
 Nakręceni na pomaganie
W tym roku wspieramy akcję zbiórki nakrętek dla Maksymiliana Podlejskiego. Niezwykle rzadka i nieuleczalna choroba Niemanna i Picka typu C sprawia, że życie Maksa jest zagrożone! Już od wielu lat trwa walka, która z każdym kolejnym dniem jest coraz trudniejsza. Dzięki naszemu wsparciu, dokładamy cegiełkę do kosztownej rehabilitacji dla Maxa. Pierwsza partia nakrętek została już przekazana Zachęcamy do dalszej pomocy.
 Jesteście wspaniali!!!
Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy ponownie w tym roku szkolnym, wsparli podopiecznych lublinieckiego przytuliska dla psów. Szczególne podziękowania dla uczennicy kl. 2a LO - Kai Popendy, która podarowała 19 dziesięciokilowych worków z karmą!!! Wielkie podziękowania.
 Finał akcji „Święty Mikołaj na kresach”
Miło nam zakomunikować, że nasza szkoła -po raz kolejny - stanęła na wysokości zadania. Spisaliśmy się na medal! Udało nam się zebrać wiele słodkości i książek dla polskich dzieci, mieszkających na Kresach Wschodnich. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podarunkom, nadchodzące święta, będą dla nich pełne uśmiechu i radości.
Dyrektor CKZiU w Lublińcu wraz z nauczycielami składa
serdeczne gratulacje !!!
słuchaczom kierunku OPIEKUN MEDYCZNY,
którzy  to przystępując do egzaminu zawodowego
w sesji sierpień/wrzesień 2020, zdali go w 100 %
VII Testu Wiedzy Historycznej „ Baon Parasol”-Ich akcje zbrojne. Bohaterowie Powstania Warszawskiego.
14 października 2020r w Klubie Garnizonowym Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbyła się uroczysta gala ,podczas której zostały wręczone nagrody  VII Testu Wiedzy Historycznej  „ Baon Parasol”-Ich akcje zbrojne. Bohaterowie Powstania Warszawskiego.
Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły Nikodem Kubiciel z kl. I LO, który zajął ex aequo  I miejsce. Nikodem wykazał się olbrzymią wiedzą z zakresu militariów oraz akcji zbrojnych prowadzonych podczas powstania warszawskiego.
       Nikodem gratulacje i życzymy dalszych sukcesów historycznych.

 
BohaterOn w Twojej Szkole!
Na lekcji historii klasy 1 i 2a LO włączyły się w ogólnopolską akcję o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie wzięli udział w zajęciach „ Historia w Pudełku”, obejrzeli film dokumentalny pt. ”Zejść na ziemię” oraz przygotowywali kartki dla Powstańca.
Wszystkim uczniom dziękują za zaangażowanie  i piękne życzenia dla Powstańców.
Akcji patronuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
KONKURS ROZTRZYGNIĘTY
„CKZiU pomaga tam i tu” – to hasło zwyciężyło w głosowaniu wśród uczniów naszej szkoły na myśl przewodnią Szkolnego Klubu Wolontariatu. Pomysłodawcą jest uczeń klasy IIILO Wiktor Pisula – gratulacje.

 
Z wizytą u naszych przyjaciół
24 września, klasa I LO, odwiedziła lublinieckie przytulisko dla psów. Nasza szkoła od lat wspiera podopiecznych przytuliska, zbierając karmę oraz organizując kiermasze wielkanocne i bożonarodzeniowe, z których dochód przeznaczany jest na potrzeby zwierząt.
Tym razem uczniowie poznali losy trzech piesków, przebywających obecnie w schronisku. Mogli także je przytulić, pogłaskać oraz wyprowadzić na spacer.
Ciekawe anegdoty z ich życia, przedstawiła pani Małgorzata Tychowska- inspektor OTOZ Animals- prawdziwa miłośniczka zwierząt i znawczyni ich natury. Pani Gosia zachęcała naszą młodzież do adopcji psów oraz okazywania serca wszystkim zwierzętom.
Należy pamiętać, że współczucie dla zwierząt jest nierozerwalnie związane z dobrocią charakteru człowieka. Zatem tyle w nas dobroci - ile miłości i współczucia dla zwierząt.
 NAKRĘCENI NA POMAGANIE - wszystko dla MAKSA
Co ma wspólnego zwykła plastikowa nakrętka z ratowaniem życia i zdrowia? Sporo! Za takie właśnie korki można opłacić zajęcia rehabilitacyjne, czy kupić wózek dla niepełnosprawnej osoby. Zachęcamy każdego – zanim wyrzucisz butelkę po soku, karton z mleka lub pojemnik z płynu do mycia naczyń - odkręć nakrętkę! Miej serce i wrzucaj w serce! Miejsce zbiórki – II piętro.
BO NA ŚWIĘTA MI SIĘ ZDAJE, KAŻDY CHCE BYĆ MIKOŁAJEM  
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w drugiej edycji zbiórki najpotrzebniejszych artykułów dla podopiecznych Hospicjum Domowego św. Franciszka w Katowicach - szczegóły na plakacie.


 
ZBIÓRKA SŁODYCZY DLA NASZYCH RODAKÓW NA KRESACH WSCHODNICH
Każdego roku, dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu osób oraz instytucji, Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” może realizować misję wsparcia naszych rodaków, mieszkających na Kresach Wschodnich. Postanowiliśmy, że również i w tym, jakże niełatwym czasie, okażemy solidarność
z naszymi rodakami w akcji „Święty Mikołaj z Polakami  na Kresach”.
Warunki, w jakich przyszło nam działać, wymusiły konieczność zmiany dotychczasowej formy organizowania pomocy. Dlatego w tym roku zbieramy tylko słodycze - zapakowane oraz z dłuższym terminem ważności (co najmniej do stycznia 2021 r.) oraz nowe książki o tematyce historyczno – patriotycznej, które byłyby podarunkiem szkół z Polski dla polskich szkół na Kresach. Mamy nadzieję,
że podobnie jak w latach ubiegłych także i w tym roku będziemy mogli liczyć na Wasze wsparcie i zaangażowanie. Zbiórka darów będzie trwała od 1 do 15 października 2020 r.
Miejsce zbiórki – pokój nauczycielski.
  
  
SZLACHETNA PACZKA
Zapraszamy wszystkich, zainteresowanych włączeniem się do ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka". Na dzień dzisiejszy poszukujemy wolontariuszy.
SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski program, w którym od 19 lat docieramy do osób i rodzin żyjących w trudnej, niezawinionej sytuacji. Trudna sytuacja to nie tylko bieda materialna – to także wykluczenie społeczne, brak dostępu do specjalistycznej pomocy, poczucie osamotnienia i bezradności. SZLACHETNA PACZKA - przez cały rok - łączy w mądrej pomocy wolontariuszy, rodziny, darczyńców, przedsiębiorców i instytucje.
25 września odbędzie się druga edycja akcji „Dzień Szpilek”
Zasady są proste!
włóż szpilki >> zrobić sobie w nich zdjęcie >> opublikuj zdjęcie na Instagramie lub Facebooku  
25 września.
Zdjęcia muszą być opatrzone hashtagiem #DzienSzpilek
Za każdy taki wpis organizator przekaże 2 zł  
na rzez fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.


 
Pomaganie nigdy nie było tak proste, a cel jest naprawdę szczytny

 
 Konkurs plastyczny na komiks pt. „Komiksowa Odyseja kosmiczna”
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 oraz Ambasada USA organizują konkurs „Komiksowa Odyseja kosmiczna” z okazji misji NASA Mars 2020. W ramach misji, której start planowany jest na 30 lipca, amerykańska agencja kosmiczna wyśle na Czerwoną Planetę łazik Perseverance. Głównym celem przedsięwzięcia jest zbadanie, czy na Marsie są ślady życia i czy planeta nadaje się do zamieszkania przez ludzi oraz przygotowanie do kolejnych – już załogowych – wypraw na Marsa.
Zapraszam do udziału w konkursie.  
Prace konkursowe należy złożyć u nauczyciela fizyki do 5 października 2020r.
Regulamin znajduje sie na stronie: https://ec1lodz.pl/node/4367


 
Konkurs na logo
Serdecznie zapraszamy, wszystkich zainteresowanych, do udziału w konkursie na logo naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu. Propozycje proszę przesyłać przez dziennik elektroniczny do opiekuna klubu – p. K. Kuś, do dnia 02.10.2020r.
I OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ - „Chrzest Polski”
Zakres tematyczny konkursu: Prace wykonane jako prezentacje multimedialne mają w swojej tematyce nawiązywać do wydarzeń dotyczących historii Polski związanych z Chrztem Polski.
Prezentacja multimedialna musi spełniać następujące wymagania: - Być wykonana w programie Power Point bądź w programie Impress i zapisana w formacie umożliwiającym otwarcie jej bezpośrednio w wyżej wymienionych programach (z rozszerzeniem .ppt, *.pptx *.odp jak również jako prezentacja multimedialna z rozszerzeniem *.pps,.ppsx) i zostać nagrana na płytę CD lub DVD; - zawierać od 15 do 30 slajdów (czas prezentacji 10-15 min.); - zawierać stronę tytułową z danymi autora: imię i nazwisko, wiek, szkoła, imię i nazwisko opiekuna; - zawierać informacje o wykorzystanych materiałach źródłowych.
podanie wstępnej deklaracji uczestnictwa w terminie do 16.10.2020 r.
- oddanie prac do nauczyciela w terminie do 20.11.2020 r.
Darmowe Korepetycje
CHCESZ UTRWALIĆ ALBO POWTÓRZYĆ MATERIAŁ? A MOŻE COŚ CI UMKNĘŁO Z LEKCJI?
PRZYJDŹ DO NAS A MY CI POMOŻEMY!
SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU
 Uwaga!!!
Po raz kolejny pomagamy i zbieramy mięsne puszki dla piesków z naszego lublinieckiego przytuliska. Miejsce zbiórki pokój nauczycielski. Termin – do 15 listopada.
MIEJ SERCE I OKAŻ SERCE


 
Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”
to wyjątkowy projekt edukacyjny adresowany do uczniów wszystkich typów szkół. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń ze współczesnej historii Polski oraz znajomości języka ojczystego. Jest wreszcie Dyktando szczególną, aktywną formą wspólnych obchodów Święta Niepodległości. W roku 2020 uczestnikami projektu będą szkoły i uczniowie z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz po raz pierwszy z województwa pomorskiego. VIII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” w roku szkolnym 2020/2021 będzie się odbywać w trzech kategoriach wiekowych: klas IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Konkurs zostanie przeprowadzany w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim. Uczniowie rywalizują w ramach swojego województwa.
Organizatorem edycji 2020 VIII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowe „Po polsku o historii”
w województwie śląskim  jest Zespół Szkół im. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Lublińcu
Dane kontaktowe: Zespół Szkół im. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Lublińcu, ul. Piłsudskiego 8, 42-700 Lubliniec
e-mail: dyktando.ksw@gmail.com; dyktando@szkolaedytystein.pl
Rejestracja szkoły odbywa się na formularzu zamieszczonym na stronie projektu http://www.dyktando.hostingasp.pl/
Prosimy o pomoc w rozpropagowaniu przedsięwzięcia, które kształtuje  u młodych Polaków postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego.


W imieniu  organizatora Dyktanda Niepodległościowego w województwie śląskim Renata Sady, zastępca dyrektora Zespołu Szkół im. Edyty Stein w Lublińcu
Konkursu Literackiego  - „ Wdzięczni Bohaterom 1920”  
pod honorowym patronatem Posła RP Pana Szymona Giżyńskiego

UWAGA !!!
Dyrektor CKZiU w Lublińcu, serdecznie zaprasza na spotkanie
kandydatów Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych,
które odbędzie się 28.09.2020r . ( poniedziałek )
wg ustalonego harmonogramu :

1) Technik administracji - godz. 16.00
2) Technik usług kosmetycznych - godz. 16.30
3) Rolnik - godz. 17.00

* Spotkanie odbędzie się w budynku CKZiU w Lublińcu - sala nr 13.
Baon Parasol” - Ich akcje zbrojne. Powstania Warszawskiego”
Stypendium szkolne na rok szkolny 2020/2021
Rodzice uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej mogą składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lublińcu wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym - stypendium szkolnego na rok szkolny 2020/2021.  
Termin składania wniosków od 1do 15 września. 2020r.  
W poniższych dokumentach znajdują się:  


 
UWAGA !!!
termin składania deklaracji do egzaminu zawodowego
w roku szkolnym 2020/21 - sesja styczeń - luty 2021
mija 14 września 2020r. ( termin ostateczny )
Komisja rekrutacyjna uprzejmie informuje, że osoby aplikujące na kierunek opiekunka dziecięca i opiekun medyczny w CKZiU w Lublińcu,  spełniające wymagane kryteria, zostały przyjęte na sem. I roku szkol. 2020/2021
Naukę czas zacząć! Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
Czas wakacji minął a nowy rok szkolny rozpoczął się jak zawsze, chociaż wszystko było inaczej niż zwykle.
W szkole - ze względów bezpieczeństwa - została powitana przez panią dyrektor Katarzynę Dworok - klasa pierwsza, która rozpoczyna swoją przygodę w murach “Medyka”.  Jutro rok szkolny zaczynają klasy drugie i trzecia, które będą kontynuować swoje naukowe zmagania.
W tym nowym roku szkolnym życzymy wszystkim uczniom zdrowia, spokoju, radości i pozytywnej energii. Spełniajcie swoje marzenia i realizujcie życiowe i naukowe cele!
Dyrekcja oraz grono pedagogiczne

 
Kształcenie zawodowe w CKZiU w Lublińcu to gwarancja 100% kompetencji zawodowych potwierdzonych bardzo dobrze zdanym egzaminem zawodowym

Wszystkim gratulujemy sukcesu !!!
  Rozpoczęcie Roku Szkolnego  
dla klasy 1
III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi  
odbędzie się  

1 września o godzinie 9:00
w świetlicy szkolnej

klasy 2a, 2b i 3 zapraszamy już na lekcje 2 września

Słuchacze Szkoły Policealnej i Liceum dla Dorosłych
rozpoczynają zajęcie zgodnie z termiami zjazdów i planem zajęć  
Uwaga !!!
WYNIKI EGZAMINU ZAWODOWEGO– informacja dla osób/absolwentów, które zdawały egzamin w sesji czerwiec - lipiec 2020 po ukończeniu kursów kwalifikacyjnych oraz szkół policealnych
Odbiór świadectw potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz dyplomów  
31 sierpnia 2020r. od godz. 12.30 w CKZiU w Lublińcu
Wyniki egzaminu w formule 2017 będą dostępne 31 sierpnia 2020 r. od godz. 10.00 na portalu zdającego SIOEPKZ https://jaworzno.epkz.cke.edu.pl - dane do logowania zdający  otrzymali od : - organizatora kształcenia -  CKZiU w Lublińcu.
Ponadto informacje o wynikach zostaną wysłane mailem lub sms.
Dla osób, które nie zdały egzaminu w sesji czerwiec - lipiec 2020, termin składania deklaracji przystąpienia do egzaminu na sesję styczeń - luty 2021:
 • do 15 września 2020 r. – dla egzaminu w formule 2017

Świadectwa nie będą wydawane w siedzibie OKE w Jaworznie.
Osobom, które zdały egzamin, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie będzie przesyłać od 26 sierpnia br. świadectwa potwierdzające kwalifikację w zawodzie i dyplomy Pocztą Polską jako przesyłkę poleconą za potwierdzeniem odbioru, na adres wskazany w deklaracji przystąpienia  do egzaminu. Ze względu na ochronę Państwa danych osobowych OKE w Jaworznie nie udziela informacji o wynikach egzaminu telefonicznie lub pocztą elektroniczną (e-mailem).
*Przed wejściem do placówki obowiązują zasady reżimu sanitarnego oraz dystansu społecznego.
Lokalizacja i kontakt
Lubliniec, ul. Grunwaldzka 48,
tel.  +48 34 351 14 36 , +48 782 958 313
sekretariat@ckziulubliniec.pl    
Godziny przyjęć petentów
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30

Wróć do spisu treści