BIBLIOTEKA - CKZiU w Lublińcu

Przejdź do treści


Szkolna Biblioteka


Nauczyciele Bibliotekarze
mgr Alicja Chrusciel                  mgr Anna Klimowicz

PONIEDZIAŁEK                 8.45 -  16.15
ŚRODA                              10.30 - 16.15
CZWARTEK                        7.45 - 16.00    
PIĄTEK                               7.45 - 16.00
SOBOTA (ZJAZDOWA)       PRZERWY

mail: biblioteka@ckziulubliniec.pl
  „Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego".
Jan Paweł II
Witamy wszystkich smakoszy słowa, kreatywnych estetów, kulturalnych maniaków i początkujących literatów.

Tutaj:
 • chętnie Cię widzimy;
 • nie stawiamy stopni;
 • razem szukamy wiedzy.

U nas możesz:
 • przeglądać zbiory;
 • wypożyczać książki;
 • czytać czasopisma;
 • delektować się ciszą;
 • odpoczywać;
 • marzyć;
 • myśleć;
 • uczyć się.


W bibliotece przechowujemy około 6 tysięcy egzemplarzy.
Oprócz książek w jej zasobach znajdują się również czasopisma.
Z racji wolnego dostępu do półek, Czytelnik ma możliwość samodzielnego poszukiwania informacji. Znajdzie ją w wydzielonym księgozbiorze podręcznym, który zawiera encyklopedie, słowniki, kompendia i inne informatory z różnych dziedzin wiedzy oraz w poszczególnych działach odpowiadających tym dziedzinom.
Osobną część stanowi bogaty zbiór literatury pięknej, obejmujący twórczość autorów polskich i obcych.
Zasoby biblioteki są na bieżąco uzupełniane o nowe egzemplarze,
w tym lektury szkolne, literaturę przedmiotową i psychologiczno-pedagogiczną oraz beletrystykę.
W jej pomieszczeniu gromadzone są materiały piśmiennicze.
Ich dobór i selekcja podyktowane są aktualnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wychowawczymi szkoły, a także zainteresowaniami Czytelników.
Odwiedzający bibliotekę mają stały i wolny dostęp do zgromadzonych zasobów. Mogą z nich korzystać na miejscu lub wypożyczać je do domu.
Działalność biblioteki obejmuje też wspieranie misji wychowawczej i kulturalno-oświatowej szkoły. Oznacza to, np. organizowanie różnego rodzaju przedsięwzięć- np. konkursów bibliotecznych: literackich czy literacko- plastycznych, akcji czytelniczych, jak również czytelni uczniowskich recenzji i literackich debiutów- BLOG biblioteczny.
  
LICEALIŚCI CZYTALI „Nad Niemnem”…
Społeczność Uczniowska CKZiU, jak co roku, dołączyła do tegorocznej- już 12.- odsłony akcji "Narodowe Czytanie" organizowanej pod Patronatem Pary Prezydenckiej.
Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi, na lekcji języka polskiego, przenieśli się w świat niezwykłych literackich opisów polskiej przyrody, polskiego życia, tamtych czasów po Powstaniu Styczniowym, czytając fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej- „Nad Niemnem”.
„Nad Niemnem” powstawała od 1886 do 1887 roku i jest najbardziej znaną powieścią tej pisarki. Orzeszkowa pisała także opowiadania, nowele, teksty dla pisma „Bluszcz”, a kobiety zawdzięczały jej walkę o ich prawa i świetne postaci kobiece w książkach.  
Nieprzypadkowo nazywano Orzeszkową „młodszą siostrą Mickiewicza”, a jej „Nad Niemnem”, ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, porównywano do „Pana Tadeusza”.
„Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę  
Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się z ważnymi pozycjami literatury polskiej, dlatego też- z radością i niecierpliwością- czekamy już na kolejną odsłonę tego ważnego przedsięwzięcia…
Dziękuję za Wasze zaangażowanie!
mgr Anna Klimowicz


 


 
Bierzemy udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczo- Edukacyjnej „CZYTAMY Z SERCEM”
W tym roku Fundacja Serce Dziecka stała się partnerem Ogólnopolskiej Akcji „Czytamy z Sercem” skierowanej do szkół, bibliotek oraz innych instytucji oświatowych.
Fundacja działa na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca, troszczy się o serca młodych ludzi i szerzy wiedzę, jak o nie dbać.
Finał akcji „Czytamy z Sercem” będzie miał miejsce 29 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.
mgr Anna Klimowicz
LOKALIZACJA I KONTAKT
Lubliniec, ul. Grunwaldzka 48,
tel.  +48 34 351 14 36 , +48 782 958 313
sekretariat@ckziulubliniec.pl    

GODZINY PRZYJĘĆ PETENTÓW
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
ZAPRASZAMY NA:
© CKZiU. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści