BIBLIOTEKA - CKZiU w Lublińcu

Przejdź do treści


Szkolna Biblioteka


Nauczyciele Bibliotekarze
mgr Alicja Chrusciel                  mgr Anna Klimowicz

poniedziałek 7:45 – 16:00
  
wtorek           7:45 – 16:15  
środa           11:40 12:40 / CO DRUGI TYDZIEŃ
czwartek       7:45 – 16:15
piątek            7:45 – 16:15
  
sobota          7:45  8:00; PRZERWY; 14.40-15.10
  

mail: biblioteka@ckziulubliniec.pl
  „Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego".
Jan Paweł II
Witamy wszystkich smakoszy słowa, kreatywnych estetów, kulturalnych maniaków i początkujących literatów.

Tutaj:
  • chętnie Cię widzimy;
  • nie stawiamy stopni;
  • razem szukamy wiedzy.

U nas możesz:
  • przeglądać zbiory;
  • wypożyczać książki;
  • czytać czasopisma;
  • delektować się ciszą;
  • odpoczywać;
  • marzyć;
  • myśleć;
  • uczyć się.


W bibliotece przechowujemy około 6 tysięcy egzemplarzy.
Oprócz książek w jej zasobach znajdują się również czasopisma.
Z racji wolnego dostępu do półek, Czytelnik ma możliwość samodzielnego poszukiwania informacji. Znajdzie ją w wydzielonym księgozbiorze podręcznym, który zawiera encyklopedie, słowniki, kompendia i inne informatory z różnych dziedzin wiedzy oraz w poszczególnych działach odpowiadających tym dziedzinom.
Osobną część stanowi bogaty zbiór literatury pięknej, obejmujący twórczość autorów polskich i obcych.
Zasoby biblioteki są na bieżąco uzupełniane o nowe egzemplarze,
w tym lektury szkolne, literaturę przedmiotową i psychologiczno-pedagogiczną oraz beletrystykę.
W jej pomieszczeniu gromadzone są materiały piśmiennicze.
Ich dobór i selekcja podyktowane są aktualnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wychowawczymi szkoły, a także zainteresowaniami Czytelników.
Odwiedzający bibliotekę mają stały i wolny dostęp do zgromadzonych zasobów. Mogą z nich korzystać na miejscu lub wypożyczać je do domu.
Działalność biblioteki obejmuje też wspieranie misji wychowawczej i kulturalno-oświatowej szkoły. Oznacza to, np. organizowanie różnego rodzaju przedsięwzięć- np. konkursów bibliotecznych: literackich czy literacko- plastycznych, akcji czytelniczych, jak również czytelni uczniowskich recenzji i literackich debiutów- BLOG biblioteczny.
Ponad 15 milionów obiektów cyfrowych
Portal kronika.gov.pl gromadzi w jednym miejscu cyfrowe kopie najcenniejszych lub zagrożonych zniszczeniem obiektów kultury i nauki. Został uruchomiony po to, żeby umożliwić użytkownikom internetu powszechny dostęp do cyfrowych zbiorów, a instytucjom i prywatnym kolekcjonerom przechowywanie swoich zbiorów w sposób bezpieczny i bezpłatny.
To multiwyszukiwarka, dzięki której w łatwy sposób można dotrzeć do udostępnionych materiałów bibliotecznych, muzealnych czy archiwalnych. Każdy użytkownik może dowolnie wykorzystywać je w swoich pracach, badaniach czy projektach.
Użytkownicy portalu mają do dyspozycji ponad 15 milionów obiektów pogrupowanych w ramach 64 kategorii tematycznych, w tym m.in.:
  • książki,
  • czasopisma,
  • fotografie,
  • grafiki i rysunki,
  • zbiory muzealne,
  • zbiory archiwalne.
Większa dostępność zasobów cyfrowych
Wszyscy zainteresowani skorzystają ponadto z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, poznają książki mniej znanych autorów, a nawet stworzą własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury. Portal kronika.gov.pl to większa dostępność cyfrowych dzieł, lepsza jakość, a także możliwość ponownego wykorzystywania zasobów w innowacyjnych aplikacjach i usługach.
Więcej informacji na temat funkcjonalności nowego można znaleźć w zakładce Pomoc.
Informacja o zasobach portalu kronika.gov.pl oraz podgląd tych zasobów jest możliwy także za pośrednictwem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
mgr Anna Klimowicz

Międzynarodowy Dzień Pisarza
Choć najpopularniejsze literackie święto przypada 23 kwietnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Książki, kalendarz podpowiada nam, że literaturę możemy celebrować częściej – i to nie tylko poprzez codzienną lekturę.
3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek, ustanowione w 1984 roku przez PEN Club.
PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott.
Od początku głównym celem stowarzyszenia jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Kieruje się zasadą, że literatura spełnia istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej.
Jest to organizacja niepolityczna i pozarządowa, związana z UNESCO oraz Komisją Ekonomiczno-Społeczną Narodów Zjednoczonych.
PEN Club składa się z oddziałów lokalnych, które reprezentują swoich członków, nie kraje. Członkostwo dostępne jest dla wszystkich wykwalifikowanych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy, historyków oraz wszystkich zaangażowanych na polu literatury niezależnie od narodowości, rasy czy religii. Każdy z członków musi podpisać regulamin PEN Clubu i tym samym go zaakceptować.
Międzynarodowy Dzień Pisarza nie jest tak popularny jak Światowy Dzień Książki, przypadający 23 kwietnia, kiedy w księgarniach na całym świecie organizowane są spotkania autorskie i wydarzenia literackie. Jak myślicie dlaczego? Czy warto byłoby to zmienić i bardziej spopularyzować jego obchody?
A czy Wy, Drodzy Uczniowie i Słuchacze, macie swoich ulubionych pisarzy?
mgr Anna Klimowicz

Kobiety w literaturze polskiej. Najciekawsze kobiece postaci literackie.

Dzień Kobiet to doskonała okazja, aby przypomnieć, że kobieta niejedno ma imię!
Mimo, że każda epoka rządziła się swoimi prawami – obowiązywał w niej pewien kanon kobiecego piękna czy ściśle określone normy obyczajowe – na szczęście wiele pań, w tym postaci literackich, nie pozwoliło upchnąć się w sztywne ramy konwenansów.
W hołdzie naszym ulubionym bohaterkom znanym z klasyki literatury polskiej, publikuję
wpis, który przypomni o ich perypetiach i dokonaniach. Nie zawsze chlubnych, wszak nie ma ideałów, ale na pewno na tyle intrygujących, że książki z ich udziałem na stałe zapisały się w kanonie szkolnych lektur!

„Dziewczyna czuje (...), a gawiedź wierzy głęboko”...

Można zaryzykować stwierdzenie, że Karusia z mickiewiczowskiej ballady "Romantyczność" to poniekąd prototyp współczesnej alternatywki (czyli dziewczyny o alternatywnych upodobaniach). Nastolatka jest wyjątkowa i inna niż wszystkie. Żyje w alternatywnej rzeczywistości i nie utożsamia się z popularnymi trendami, przez co inni jej nie rozumieją. Jej obraz niewątpliwie dopełnia także niespełniona miłość. Nie ma się co dziwić, że Karusia wzbudza zainteresowanie tłumu i zbiera coraz więcej fanów. Nikt nie śmie z nią polemizować poza starcem – klasycznym boomerem (przedstawicielem starszego pokolenia), który podsyca niechęć do dziewczyny i nie widzi w niej nic głębokiego. Tylko wyłaniający się zza kurtyny Mickiewicz ostatecznie ma odwagę zgasić go ripostą.

Kochana i nienawidzona – XIX-wieczna Brooke Logan

W wieku 18 lat odrzuciła licznych adoratorów z Francji i Stanów Zjednoczonych. Kiedy kilka lat później w jej kole fortuny dziwnym trafem pojawiło się nazwisko Stanisława Wokulskiego, aż dziw bierze, że podstarzały biznesmen o czerwonych dłoniach żywił tak ogromną nadzieję, że szczęśliwy traf padnie właśnie na niego. Izabela w stosunku do kandydata na męża miała zaledwie trzy warunki: powinien jej się podobać, być dobrze urodzony i bogaty. Świadoma swojej wartości dziewczyna nie chciała obniżać poprzeczki. Tymczasem zdesperowany Wokulski żalił się, że uprawia ona „duchową prostytucję”. Nieszczęśliwa Izabela jako obiekt westchnień obrała sobie posąg Apollina, który regularnie obsypywała pocałunkami. Gdyby kiedykolwiek dane jej było znaleźć się na koncercie Justina Biebera, to właśnie ją powinien zaprosić na scenę podczas swojego popisowego numeru One Less Lonely Girl.


"Grażka, Grażka”

Grażyna – tak dostojne imię mógł wymyślić tylko Adam Mickiewicz. Nie bez powodu słowo graži oznacza po litewsku „piękna”. Chociaż tytułowa bohaterka poematu Mickiewicza to „z cór nadniemeńskich pierwsza krasawica”, „nie tylko licem nikt jej nie mógł sprostać”. Mądrzejsza od męża i ukrywająca, że ten przychodzi do niej z każdą poradą, potrafiła pokierować wojskiem i poświęcić życie, byleby tylko uchronić ukochanego przed kompromitacją.


Telimena – typowa #parisiangirl

Gdyby miała okazję urodzić się we współczesnych czasach, byłaby typową bywalczynią znanej knajpy na Placu Zbawiciela i regularnie publikowałaby na Instagramie zdjęcia bagietek, makaroników i croissantów skąpanych w białej czekoladzie. Oczywiście z beżowym filtrem i hasztagiem #parisienne. Telimena – to ona wyznaczała trendy i usiłowała uchodzić za alfę i omegę dobrego gustu w Soplicowie. Znana głównie z leśnej sceny z udziałem Tadeusza i mrówek (cóż, od zawsze lepiej dogadywała się z facetami), została przyćmiona przez karmiącą kury 14-latkę. Co prawda to właśnie Zosia stała się bohaterką naszej koszulki, ale Telimena w równym stopniu zasługuje na uznanie czytelnika, dlatego ten artykuł w głównej mierze poświęciliśmy statecznej matronie.

Laura Biel vs. Jagna Paczesiówna
Jeśli chodzi o zaskakujące zakończenia książek, Władysław Reymont nie ma sobie równych. Na tak dynamiczny zwrot miłosnej historii jak w Chłopach nie wpadłaby nawet Blanka Lipińska. Przepiękna i otwarta na liczne znajomości Jagna w finale utworu została wywieziona ze wsi na wozie z gnojem. Życie w myśl filozofii YOLO (ang. You Live Only Once) sporo ją kosztowało, niemniej jednak należy jej się uznanie za to, że odważyła się wyłamać ze schematu egzystencji determinowanej wyłącznie przez obrzędy i pory roku.

I jeszcze cytat sławnej kobiety:
Marie Curie-Skłodowska – Musimy mieć wytrwałość i ponad wszystko wiarę w siebie.
Musimy być pewne, że mamy do czegoś talent…

Niech powyższa myśl Noblistki przyświeca Nam, Drogie Kobiety, każdego dnia...
Światowy Dzień Poezji –
święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu.
Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.
Wisława Szymborska
Niektórzy lubią poezję
Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.
Lubią –
ale lubi się także rosół z makaronem,
lubi się komplementy i kolor niebieski,
lubi się stary szalik,
lubi się stawiać na swoim,
lubi się głaskać psa.
Poezję –
tylko co to takiego poezja.
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
jak zbawiennej poręczy.

Jeśli ktoś z Was, drodzy Uczniowie i Słuchacze, pisze wiersze- zachęcam do podzielenia się swoją twórczością poetycką.
Piszcie na adres- klimowicza@ckziulubliniec.pl
mgr Anna Klimowicz
Tych 11 książek zachwyciło Czytelników w 2022 roku!!!
1. "Dziewczyna, kobieta, inna" Bernardine Evaristo, przeł. Aga Zano (Wydawnictwo Poznańskie)
Ale jak to, książka, która nie ma przecinków? Początkowo brak interpunkcji przeraża, potem nie zwraca się już na niego uwagi. Zostajemy bowiem wchłonięci przez wielowątkową opowieść o kobietach, o których literatura wcześniej zapominała. "W niemal każdym zdaniu jest albo żart, albo jakaś szpileczka, albo błyskotliwa, dowcipna uwaga. Każde zdanie można cytować. Fragmenty ma się ochotę wysłać przyjaciółce, siostrze, koledze" – mówiła o książce tłumaczka Aga Zano.
2. "Cukry" Dorota Kotas (Wydawnictwo Cyranka)
"To jest książka o kimś innym. Można się z niej dowiedzieć, jak jest w środku czyjejś głowy i czy to miłe miejsce, czy raczej ponura nora" – brzmi opis książki Doroty Kotas."Cukry"o opowieść o inności, która uczy empatii i oddaje głos tym, którzy w literaturze (zbyt) często milczą. Jej bohaterką jest kobieta z zespołem Aspergera. Jak żyje? Co czuje? Jak widzi świat? "Cukry" to świetnie napisana książki, która urzeka nietypową perspektywą i szczerym, precyzyjnym językiem. To powieść bolesna, która budzi dyskomfort, gdyż porusza tematy niewygodne i trudne. W tym tkwi jej największa siła – bez poczucia dyskomfortu nigdy nie zrozumiemy przecież inności.
3. "Ekstaza. Lata 90. Początek" Anna Gacek (Wydawnictwo Marginesy)
Kieruje nami nostalgia. Najpierw zachłysnęliśmy się latami 80., teraz – w kinie, muzyce czy modzie – wracamy do lat 90. Do tej epoki młodości millenialsów wraca również Anna Gacek w swoim znakomitym reportażu "Ekstaza. Lata 90. Początek", w której rozkłada tę szaloną dekadę na czynniki pierwsze. Gacek pisze o wszystkim: muzyce, (w tym oczywiście grunge'u i Kurcie Cobainie), serialach, teledyskach, modzie, MTV... Autorka sypie faktami i anegdotami, ale nie snuje narracji w stylu "kiedyś to było". Nie stawia lat 90. na piedestał, nie unika trudnych tematów, jak samotność, śmierć, smutek czy kryzys. Dzięki temu tworzy wiarygodny, złożony obraz epoki, która nas (świadomie lub nie) ukształtowała.
4. "Sielanki" George Saunders, przeł. Michał Kłobukowski (Wydawnictwo Znak)
"Lincoln w bardo" z 2016 roku trafił do naszego zestawienia najlepszych książek dekady, teraz George Saunders zachwyca "Sielankami". Zbiór opowiadań amerykańskiego pisarza powstał w 2000 roku, a dopiero teraz trafił na polski rynek. I całe szczęście, bo to kawał doskonałej literatury (do której Saunders nas zresztą przyzwyczaił). Wbrew tytułowi "Sielanki" wcale nie są urocze i idylliczne. Saunders tworzy w swoich opowiadaniach świat, którym rządzi absurd. To groteskowa, nieco przerażająca i niepozbawiona czarnego humoru opowieść o współczesnym człowieku, który jest zagubiony w świecie, w którym żyje. Mimo że Saunders nie stroni od abstrakcji, to "Sielanki" są do bólu realistyczne i uniwersalne. Intelektualna uczta.
5. "Czystka", Katarzyna Surmiak-Domańska (Wydawnictwo Czarne)
W "Czystce" Katarzyna Surmiak-Domańska zgłębia trudną historię swojej rodziny. Autorka postanowiła przywrócić pamięć o krzywdach, które wyparł jej ojciec (czego Surmiak-Domańska nie krytykuje). Ona jednak chce poznać historię swojej babci Franciszki i jej sióstr, rozdrapać rany, odnaleźć swoje korzenie i poznać pokoleniowe traumy, jakie mogła odziedziczyć. "Czystka"to dekonstrukcja życia na Kresach, opowieść o rzezi wołyńskiej i wysiedleniu. Surmiak-Domańska od historii swojej rodziny przechodzi do historycznej analizy, ale unika patosu czy sentymentalizmu. Pisze chłodno i z dystansem, co jest wielkim atutem "Czystki". Nie dostajemy bowiem hurrapatriotycznej książki o skrzywdzonych ludzi, ale precyzyjną analizę człowieczeństwa. Bo człowiek jest zdolny do wszystkiego – konstatuje autorka.
6. "Sen o okapi" Mariana Leky, przeł. Agnieszka Walczy (Wydawnictwo Otwarte)
"Za każdym razem gdy Selmie śni się okapi, na mieszkańców jej wioski pada blady strach. Sen ten oznacza bowiem, że w ciągu 24 godzin ktoś z nich umrze. Kto i w jakich okolicznościach pozostaje niewyjaśnione. Każdy próbuje przygotować się na to, co ma nadejść" – już ten krótki opis wystarczy, aby zakochać się w "Śnie o okapi". A dalej jest tylko lepiej.
"Sen o okapi" to powieść piękna, czuła i magiczna. Miłość przeplata się tu ze śmiercią, jawa ze snem, a smutek z radością. Mariana Leky tworzy świat, którego nie chce się opuszczać. W tym trudnym 2021 roku, "Sen o okapi" był lekiem na złamane serce – kojącym, ale niepozbawionym goryczy i wyciskającym łzy.
7. "Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu" Aleksandra Zbroja (Wydawnictwo Agora)
Są takie książki, które wstrząsają czytelnikiem i należy do nich"Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu". Aleksandra Zbroja pisze o swoim ojcu (co sygnalizuje już w tytule), ale robi to z bezkompromisową i szokującą szczerością. W tej opowieści o ojcu-alkoholiku autorka niczego nie ukrywa, nie owija w bawełnę i nie koloryzuje. "Wklepuję na fejsa komunikat, że to koniec, że umarł nagle i niezapowiedzianie, że nie miałam okazji poznać własnego ojca, ponieważ on wolał wódę. I jabole, i browary, i pewnie nawet denaturat, bo był uzależnionym typu menela, który zasrywa sobie nogawkę spodni, śmierdzi w autobusie i zalega na dworcach. Potem usuwam to o denaturacie oraz dworcach. Piszę, że ojciec zmarł nagle i że mi smutno" – pisze Aleksandra Zbroja w swoim mocnym debiucie. "Mireczek" pokazuje również, jakim tematem tabu wciąż jest w polskim społeczeństwie alkoholizm – zmora tysięcy rodzin.
8. "Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów" Remigiusz Ryziński (Wydawnictwo Czarne)
Wartko napisana i wstrząsająca książka Remigiusza Ryzińskiego opowiada historię, która wciąż jest nieznana i o której nie uczy się w szkole (w 2021 roku o akcji "Hiacynt" powstał również film Piotra Domalewskiego). Otóż w latach 1985-1987 Milicja Obywatelska rozpoczęła masową akcję gromadzenia informacji o homoseksualistach i osobach, które mogłyby mieć z nimi kontakt. Zebrane materiały potocznie nazywane były "różowymi teczkami". Szacuje się, że akt osobowych było około 11 tys."Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów" to książka nie tylko świetnie napisana, ale również ważna i potrzebna. I chociaż opowiada o czasach Polski Ludowej, to wciąż jest przerażająca aktualna – społeczność LGBT wciąż nie ma przecież pełni wolność, nie mówiąc o homofobicznej narracji prowadzonej przez polskie władze. Przez prawie 37 lat za wiele się więc nie zmieniło.
9. "Lato, gdy mama miała zielone oczy" Tatiana Țîbuleac, przeł. Dominik Małecki, (Wydawnictwo Książkowe Klimaty)
"Lato, gdy mama miała zielone oczy" Tatiany Țîbuleac, mołdawsko-rumuńskiej pisarki, to książka, która nie bierze jeńców. Początkowo jest brutalna, ostra, bezkompromisowa i szokująca, potem staje się liryczna, wzruszająca i delikatna. Nic dziwnego, to w końcu książka o nastolatku. Język powieści doskonale oddaje jego rozbuchane i przeplatające się stany emocjonalne. "Lato, gdy mama miała zielone oczy" to opowieść o trudnej relacji syna z matką. Aleksem wstrząsa gniew i nienawiść do swojej rodzicielki, ale wszystko się zmienia, gdy jedzie z nią na wakacje do Francji. Czy połączyła ich autentyczna bliskość? Na to pytanie Aleksy próbuje odpowiedzieć po latach, gdy poddaje wspólny wyjazd z matką uczuciowej wiwisekcji. To książka, która początkowo denerwuje, potem wzrusza, ale przez cały czas nie daje o sobie zapomnieć.
10. "Felix Ever After. Na zawsze Felix" Kacen Callender, przeł. Agnieszka Brodzik (Wydawnictwo We need YA)
Powieści dla młodzieży są często w rankingach pomijane, a zupełnie niesłusznie. W zestawieniu najlepszych książek 2022 roku po prostu nie mogło zabraknąć znakomitego"Felix Ever After" Kacena Callendera. To historia Felixa  Love, czarnoskórego, transpłciowego chłopaka, który (wbrew swojemu nazwisku) nigdy nie był zakochany. Obawia się jednak, że to jego tożsamość staje mu na drodze do miłości. Pragnienie miłości nastoletniego, queerowego chłopca jest w "Felix Ever After. Na zawsze Felix" punktem wyjścia do opowieści o odkrywaniu własnej tożsamości, codziennej walce z homofobią i pierwszej miłości. To także przypomnienie, że każdy jest wart miłości. Powieść Callendera wyróżnia się nie tylko perspektywą transpłciowej osoby, ale również żywym językiem i niebanalną fabułą, którą angażuje emocjonalnie, bawi i wzrusza.
11. "Lato" Ali Smith, przeł. Jerzy Kozłowski (Wydawnictwo: W.A.B.)
"Lato" to czwarta część brawurowego cyklu "Pory roku" Ali Smith, który szkocka pisarka rozpoczęła w 2016 roku i osadziła w aktualnych wydarzeniach. Były już "Jesień", "Zima" i "Wiosna", przyszła pora na "Lato, a wraz z nim na pandemię koronawirusa. Mimo że kryzys tego pokroju niejednego pisarza mógłby przerosnąć, to Smith fenomenalnie sprostała temu wyzwaniu. To poetycka, refleksyjna opowieść o współczesnym świecie, która, chociaż niewesoła,"Lato" nie tylko nie nie odstaje od poprzednich części, ale wydaje się nawet od nich lepsze, chociażby pod względem żywej fabuły, wyrazistych postaci i społecznych analiz, które nie odstraszają tendencyjnością, nie szczędzi czytelnikowi nadziei.
Zachęcam do czytania!
mgr Anna Klimowicz
WAŻNE WYDARZENIA! MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego- to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.
Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
Język ojczysty to wielki skarb! Dbajmy o niego każdego dnia! Nie tylko w dniu jego święta!
Zachęcam w tym dniu do uczestnictwa w różnych przedsięwzięciach literackich.
mgr Anna Klimowicz
12 lekcji i multimedia na temat licealnych lektur szkolnych!
Na stronie lekcjeoczłowieku.pl znajduje się 12 lekcji na temat lektur szkolnych (dla liceów) oraz bogaty zbiór multimediów.
Wszystko dostępne online.
Każda lekcja składa się z kilku wykładów (każdy ok. 15-30 min) oraz oferty multimediów związanych z tematem. „Lekcje o człowieku. Klasyka na nowo odczytana” zrealizowano w ramach programu, „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Lekcje dotyczą lektur z przekroju całej historii literatury polskiej – od Bogurodzicy do Olgi Tokarczuk.
mgr Anna Klimowicz
III MIĘDZYNARODOWA EDYCJA VII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI BICIA REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWACH
Z przyjemnością informuję, iż Nasza Szkoła po raz kolejny włączyła się w Akcję Czytelniczą, która miała na celu propagowanie czytelnictwa.
Pomysł ten spotkał się z aprobatą oraz ciepłym przyjęciem ze strony Społeczności Uczniowskiej.
W tym przedsięwzięciu wzięli udział Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi, którzy prezentowali swoje ulubione pozycje książkowe, czytając wybrane fragmenty i zachęcając swoich kolegów i koleżanki po sięgnięcia właśnie po tę pozycję.
Nie zabrakło bajek, powieści psychologicznych, kryminałów czy powieści historycznych.
Dziękuję za Wasze piękne zaangażowanie, za Waszą kreatywność…
Zachęcamy do czytania oraz udziału w kolejnych przedsięwzięciach i akcjach czytelniczych, bo, jak mawiał Umberto Eco:
„Kto czyta książki, żyje podwójnie…”.
mgr Anna Klimowicz


Kochani. Z okazji WALENTYNEK, przygotowałam Wam propozycje książek o miłości...
Książki o miłości, które musi znać każda romantyczna dusza..

Mity i historie o miłości pomiędzy ludźmi, bogami czy ludźmi i bogami, znane były w zasadzie każdej starożytnej cywilizacji. Obecnie rolę takich opowieści pełnią książki o miłości. Co ciekawe, ciągle powstają nowe – miłość jest tematem, który prawdopodobnie nigdy się nie znudzi ani nie wyczerpie. Dlatego, jeżeli lubicie tego rodzaju literaturę, poniżej znajdziecie niewielkie zestawienie zawierające najpiękniejsze i najlepsze książki o miłości, które warto przeczytać.

Red, White & Royal Blue – Casey McQuiston
Odrobinę nietypowa historia miłosna z najwyższych sfer z wielką polityką w tle. On ma na imię Alex i jest synem prezydentki USA. Drugi on ma na imię Henry i jest księciem, drugim w kolejce do brytyjskiego tronu. Alex i Henry niezbyt się lubią, a ich wzajemna niechęć doprowadza do dyplomatycznego skandalu. Aby wyjść z twarzą z tej sytuacji, obydwaj bohaterowie decydują się na jednodniową, udawaną przyjaźń, oczywiście relacjonowaną przez media. Łatwo się domyślić, że udawana sympatia przerodzi się w coś głębszego... "Red, White & Royal Blue" to pełna humoru i jednocześnie niebanalna historia miłości pomiędzy dwoma mężczyznami. Warto samodzielnie sprawdzić, dlaczego książka Casey McQuiston stała się ona światowym bestsellerem.

Światło, którego nie widać – Anthony Doerr
"Światło, którego nie widać" to jedna z najbardziej znanych powieści o miłości ostatnich lat, chociażby ze względu na fakt, że jej autor, amerykański pisarz Anthony Doerr, dostał za nią literackiego Pulitzera. Głównymi bohaterami powieści są niewidoma Marie-Laure, mieszkająca najpierw w Paryżu, a później w bretońskim Sain-Malo, a także Werner, sierota z Niemiec i późniejszy żołnierz nienieckiej armii. A jako że akcja powieści dzieje się podczas II wojny światowej, losy dwójki bohaterów przetną się właśnie podczas wojennych działań. Powieści Doerra daleko jednak do łzawego, wojennego melodramatu. To świetnie napisana, doskonale udokumentowana historia o miłości z wielką wojną w tle. I o niszczącej sile totalitaryzmu, a także o tym, jak pozostać człowiekiem w nieludzkich czasach.
Seria książek Cukiernia pod Amorem autorstwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk
Książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk z serii Cukiernia pod Amorem tworzą wielowątkową, sagę o rodzinach mieszkających w Gutowie – fikcyjnym mazowieckim miasteczku. Losy Hryciów, Cieślów i Zajezierskich przecinają się na tle wielkich wydarzeń historycznych, począwszy od końca XIX wieku, poprzez odzyskanie niepodległości przez Polskę, międzywojnie i lata wojenne, PRL, aż po dzień dzisiejszy. "Cukiernia pod Amorem" te jednak nie tylko obyczajowa saga rodzinna, ale także książki o miłości – niekiedy trudnej i nieszczęśliwej, czasami dobrej i pięknej, ale zawsze obecnej w życiu bohaterów. Literatura dla tych, którzy poszukują interesującej beletrystyki z miłością w tle.

Kwiaty na poddaszu – Virginia C. Andrews
"Kwiaty na poddaszu" to jedna z najważniejszych amerykańskich powieści XX wieku. Książka wyjątkowa i wielowątkowa, łącząca w sobie chociażby powieść psychologiczną, gotycką czy powieść o dorastaniu. To także doskonały przykład książki o zakazanej miłości – uczuciu od początku skazanym na porażkę, prowadzącym zakochanych do pewnej klęski. Na najprostszym poziomie Kwiaty na poddaszu są historią rodzeństwa więzionego przez ich despotyczną babkę. Gdy jednak wczytamy się głębiej, okazuje się, że książka Virginii C. Andrews to przypowieść o odpowiedzialności, winie oraz mniej lub bardziej słusznej karze. O utraconym dzieciństwie i okrucieństwie nieświadomie popełnianym w imię miłości. Bardzo mocna książka, po dziś dzień wzbudzająca niemałe kontrowersje, dlatego tym bardziej warto po nią sięgnąć.

Seria książek Lovely Lane autorstwa Nadine Dorries
"Lovely Lane" jest serią powieści o pielęgniarkach ze szpitala St. Angelus. Akcja cyklu rozpoczyna się w 1953 roku, kiedy do szkoły pielęgniarek znajdującej się na tytułowej Lovely Lane w angielskim Liverpoolu, trafia pięć dziewcząt. Wywodzą się one z różnych warstw społecznych, inaczej zostały wychowane i musiały radzić sobie z różnymi problemami, ale łączy je jeden cel: chcą zostać pielęgniarkami i nieść pomoc potrzebującym w trudnej, powojennej rzeczywistości. W szpitalu przyjdzie im mierzyć się z przeróżnymi, nie tylko medycznymi problemami, a miłość również pojawi się w ich życiu... Lovely Lane to obyczajowe książki z miłością i medycyną w tle, idealne dla kogoś, kto poszukuje spokojnej, ale niezbyt kontrowersyjnej literatury na trudne czasy.

Zachęcam do lektury!
Wszystkim życzę dużo miłości!
mgr Anna Klimowicz
DRODZY CZYTELNICY!
Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji „Upoluj swoją książkę”.
Jej celem jest zachęcanie do czytelnictwa. Kampania ma charakter ogólnopolski i potrwa od 2 do 30 listopada. W jej ramach możecie przeczytać 18 książek zupełnie za darmo. Wystarczy pobrać na telefon darmową aplikację Woblink.com , zeskanować kod QR. Przez cały listopad możecie sami zapoznawać się z ofertą książek, przeczytać te, które Was interesują i polecić je innym.
Gorąco zachęcam, czytajcie, bo: „ Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.To słowa naszej Noblistki- Wisławy Szymborskiej.
Czytajcie zatem, bo to wspaniała przygoda.

Alicja Chruściel   


KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ „Życie, twórczość, ciekawostki dotyczące Marii Konopnickiej”  ROZSTRZYGNIĘTY !!!
Ignacy Łukasiewicz, Maria Konopnicka, Maria Grzegorzewska, Wanda Rutkiewicz, Józef Mackiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski patronują rokowi 2022. Sejm RP, podejmując uchwałę w tej sprawie, zdecydował o uhonorowaniu tych wybitnych postaci oraz epoki, która miała niepodważalny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości narodowej.
W maju 2022 r. będziemy świętować 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej – polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki, twórczyni literatury dziecięcej, która w swoich tekstach wyrażała sprzeciw wobec antypolskiej polityki zaborców. W uchwale sejmowej posłowie podkreślili także zasługi Konopnickiej w walce o prawa kobiet.
Biblioteka szkolna przygotowała KONKURS na PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ dotyczącą życia, twórczości i ciekawostek na temat tej wybitnej pisarki.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce- SARA ZYMEŁA- klasa 1 OB
II miejsce- MICHALINA PIETRZAK- klasa 3
III miejsce- MARCELINA BRZEZINA- klasa 1 OB
Wyróżnienie- MARTYNA GLOC- klasa 1 OB
Wyróżnienie- ANGELIKA STANICZOK- klasa 1 OB
Wyróżnienie- NATALIA  SZCZYGIOL- klasa 3
Wyróżnienie- MAGDALENA DYMAREK -  klasa 1 OB
Gratuluję kreatywności i pomysłowości, życząc pięknych sukcesów w kolejnych  przedsięwzięciach.
mgr Anna Klimowicz


NARODOWE CZYTANIE 2022
Społeczność Uczniowska CKZiU, jak co roku, dołączyła do tegorocznej 11. odsłony akcji "Narodowe Czytanie" organizowanej pod patronatem pary prezydenckiej.
W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą były „Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej.
„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.
Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:
– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał prezydent.
mgr Anna Klimowicz
WYKŁADY MIĘDZYKULTUROWE W LUBITECE
Uczniowie klasy 1OB III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi wzięli udział w wykładach w Miejsko- Powiatowej Bibliotece Publicznej.
Pierwszy wykład- Czym jest nowoczesność w przekładzie? Bieguny modernistycznego przekładu literackiego- został poświęcony omówieniu biegunowo odmiennych realizacji idei nowoczesności w praktyce translatorskiej. Okazuje się bowiem, że najwybitniejsi dwudziestowieczni poeci-tłumacze rozumieli modernistyczny nakaz nowatorstwa, inwencyjności, kreatywności, wynalazczości na skrajnie różne sposoby. Jeśli dla jednych modernizm w przekładzie oznaczał przede wszystkim eksperyment językowy i zabawy stylistyczne, dla innych był równoznaczny z poszukiwaniem epifanii – nagłego olśnienia i zadziwienia światem.
Drugi wykład- W szponach ideologii. O wpływie polityki na przekład literacki- ukazał wpływ, jaki może wywrzeć i wywiera na przekład literacki kontekst społeczno-polityczny. Chodzi również o zwrócenie uwagi na to, jak ogromnie ważną osobą nie tylko w komunikacji literackiej jest tłumacz, który wykonuje swoją pracę / tworzy w określonych warunkach, w określonym miejscu i czasie oraz w otoczeniu takich a nie innych instytucji, od których jest zależny. Na wybranych przykładach zostało ukazane, w jaki sposób czynniki ideologiczne determinują wybór zarówno tłumaczonego pisarza, jak i rodzaj tłumaczonego dzieła. Zostało również przedstawione, jak wspomniane czynniki wpływają na poszczególne decyzje podejmowane przez tłumacza już w trakcie samego procesu tłumaczenia.
 Anna Klimowicz

 


 
LOKALIZACJA I KONTAKT
Lubliniec, ul. Grunwaldzka 48,
tel.  +48 34 351 14 36 , +48 782 958 313
sekretariat@ckziulubliniec.pl    

GODZINY PRZYJĘĆ PETENTÓW
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
ZAPRASZAMY NA:
© CKZiU. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści