BIBLIOTEKA - CKZiU w Lublińcu

Przejdź do treści


Szkolna Biblioteka


Nauczyciele Bibliotekarze
mgr Alicja Chrusciel                  mgr Anna Klimowicz

poniedziałek 7:45 - 8:50, 12:25 – 16:00
wtorek           7:45 – 15:30  
środa           11:40 – 12:40
czwartek       7:45 – 16:00
piątek            7:45 – 8:50, 12:25 – 16:00
sobota        11:15 – 12:15

mail: biblioteka@ckziulubliniec.pl
  „Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego".
Jan Paweł II
Witamy wszystkich smakoszy słowa, kreatywnych estetów, kulturalnych maniaków i początkujących literatów.

Tutaj:
 • chętnie Cię widzimy;
 • nie stawiamy stopni;
 • razem szukamy wiedzy.

U nas możesz:
 • przeglądać zbiory;
 • wypożyczać książki;
 • czytać czasopisma;
 • delektować się ciszą;
 • odpoczywać;
 • marzyć;
 • myśleć;
 • uczyć się.


W bibliotece przechowujemy około 6 tysięcy egzemplarzy.
Oprócz książek w jej zasobach znajdują się również czasopisma.
Z racji wolnego dostępu do półek, Czytelnik ma możliwość samodzielnego poszukiwania informacji. Znajdzie ją w wydzielonym księgozbiorze podręcznym, który zawiera encyklopedie, słowniki, kompendia i inne informatory z różnych dziedzin wiedzy oraz w poszczególnych działach odpowiadających tym dziedzinom.
Osobną część stanowi bogaty zbiór literatury pięknej, obejmujący twórczość autorów polskich i obcych.
Zasoby biblioteki są na bieżąco uzupełniane o nowe egzemplarze,
w tym lektury szkolne, literaturę przedmiotową i psychologiczno-pedagogiczną oraz beletrystykę.
W jej pomieszczeniu gromadzone są materiały piśmiennicze.
Ich dobór i selekcja podyktowane są aktualnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wychowawczymi szkoły, a także zainteresowaniami Czytelników.
Odwiedzający bibliotekę mają stały i wolny dostęp do zgromadzonych zasobów. Mogą z nich korzystać na miejscu lub wypożyczać je do domu.
Działalność biblioteki obejmuje też wspieranie misji wychowawczej i kulturalno-oświatowej szkoły. Oznacza to, np. organizowanie różnego rodzaju przedsięwzięć- np. konkursów bibliotecznych: literackich czy literacko- plastycznych, akcji czytelniczych, jak również czytelni uczniowskich recenzji i literackich debiutów- BLOG biblioteczny.
Podsumowanie akcji „Paczuszka dla maluszka”
W czwartek 12.01.2023r. zakończyliśmy zbiórkę trwającą od 28 listopada i przekazaliśmy uzbierane dary (ponad 40kg) dla Stowarzyszenia Hospicjum Ziemi Częstochowskiej w Częstochowie, w którym obecnie przebywa 70 dzieci i młodzieży. Podopieczni otrzymali m.in.: środki czystości, kremy, maści na odparzenia, pampersy, soczki, deserki, słodycze, zabawki, kosmetyki, kaszki, materiały opatrunkowe, ubrania, pościel, itp. To bożonarodzeniowa akcja, do której od 2013 r., zawsze w świątecznej atmosferze, zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są podobnie jak w ubiegłych latach zaprzyjaźnione instytucje takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Ponadto owoce zbiórki trafiają również do mam w trudnej sytuacji życiowej, oczekujących narodzin dzieciątka oraz podopiecznych tej organizacji, których maluchy już pojawiły się na świecie. Symbolem tej akcji od samego początku jest specjalna „paczuszkowa” bombka. Takie bombki zawisły również na naszej szkolnej choince, pod którą chętni składali dary.
Z całego serca dziękuję wszystkim darczyńcom.
Szczególne podziękowania dla pani mgr Karoliny Bąk (referent do spraw uczniów i nauczycieli w naszej szkole), która wraz z mężem i dziećmi bardzo hojnie zasilili tę przepiękną akcję. Wyrazy uznania i gorące podziękowana również kieruję do pani wicedyrektor naszej szkoły Jolanty Bomby, która z własnej inicjatywy nagrała z uczniami klasy 2 i 3 LO dla podopiecznych w.w. hospicjum przepiękne bajki.

mgr Kinga Kuś
III MIĘDZYNARODOWA EDYCJA VII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI BICIA REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWACH
Z przyjemnością informuję, iż Nasza Szkoła po raz kolejny włączyła się w Akcję Czytelniczą, która miała na celu propagowanie czytelnictwa.
Pomysł ten spotkał się z aprobatą oraz ciepłym przyjęciem ze strony Społeczności Uczniowskiej.
W tym przedsięwzięciu wzięli udział Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi, którzy prezentowali swoje ulubione pozycje książkowe, czytając wybrane fragmenty i zachęcając swoich kolegów i koleżanki po sięgnięcia właśnie po tę pozycję.
Nie zabrakło bajek, powieści psychologicznych, kryminałów czy powieści historycznych.
Dziękuję za Wasze piękne zaangażowanie, za Waszą kreatywność…
Zachęcamy do czytania oraz udziału w kolejnych przedsięwzięciach i akcjach czytelniczych, bo, jak mawiał Umberto Eco:
„Kto czyta książki, żyje podwójnie…”.
mgr Anna Klimowicz


KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ „Życie, twórczość, ciekawostki dotyczące Marii Konopnickiej”  ROZSTRZYGNIĘTY !!!
Ignacy Łukasiewicz, Maria Konopnicka, Maria Grzegorzewska, Wanda Rutkiewicz, Józef Mackiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski patronują rokowi 2022. Sejm RP, podejmując uchwałę w tej sprawie, zdecydował o uhonorowaniu tych wybitnych postaci oraz epoki, która miała niepodważalny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości narodowej.
W maju 2022 r. będziemy świętować 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej – polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki, twórczyni literatury dziecięcej, która w swoich tekstach wyrażała sprzeciw wobec antypolskiej polityki zaborców. W uchwale sejmowej posłowie podkreślili także zasługi Konopnickiej w walce o prawa kobiet.
Biblioteka szkolna przygotowała KONKURS na PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ dotyczącą życia, twórczości i ciekawostek na temat tej wybitnej pisarki.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce- SARA ZYMEŁA- klasa 1 OB
II miejsce- MICHALINA PIETRZAK- klasa 3
III miejsce- MARCELINA BRZEZINA- klasa 1 OB
Wyróżnienie- MARTYNA GLOC- klasa 1 OB
Wyróżnienie- ANGELIKA STANICZOK- klasa 1 OB
Wyróżnienie- NATALIA  SZCZYGIOL- klasa 3
Wyróżnienie- MAGDALENA DYMAREK -  klasa 1 OB
Gratuluję kreatywności i pomysłowości, życząc pięknych sukcesów w kolejnych  przedsięwzięciach.
mgr Anna Klimowicz


DRODZY CZYTELNICY!
Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji „Upoluj swoją książkę”.
Jej celem jest zachęcanie do czytelnictwa. Kampania ma charakter ogólnopolski i potrwa od 2 do 30 listopada. W jej ramach możecie przeczytać 18 książek zupełnie za darmo. Wystarczy pobrać na telefon darmową aplikację Woblink.com , zeskanować kod QR. Przez cały listopad możecie sami zapoznawać się z ofertą książek, przeczytać te, które Was interesują i polecić je innym.
Gorąco zachęcam, czytajcie, bo: „ Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.To słowa naszej Noblistki- Wisławy Szymborskiej.
Czytajcie zatem, bo to wspaniała przygoda.

Alicja Chruściel   


NARODOWE CZYTANIE 2022
Społeczność Uczniowska CKZiU, jak co roku, dołączyła do tegorocznej 11. odsłony akcji "Narodowe Czytanie" organizowanej pod patronatem pary prezydenckiej.
W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą były „Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej.
„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.
Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:
– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał prezydent.
mgr Anna Klimowicz
WYKŁADY MIĘDZYKULTUROWE W LUBITECE
Uczniowie klasy 1OB III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi wzięli udział w wykładach w Miejsko- Powiatowej Bibliotece Publicznej.
Pierwszy wykład- Czym jest nowoczesność w przekładzie? Bieguny modernistycznego przekładu literackiego- został poświęcony omówieniu biegunowo odmiennych realizacji idei nowoczesności w praktyce translatorskiej. Okazuje się bowiem, że najwybitniejsi dwudziestowieczni poeci-tłumacze rozumieli modernistyczny nakaz nowatorstwa, inwencyjności, kreatywności, wynalazczości na skrajnie różne sposoby. Jeśli dla jednych modernizm w przekładzie oznaczał przede wszystkim eksperyment językowy i zabawy stylistyczne, dla innych był równoznaczny z poszukiwaniem epifanii – nagłego olśnienia i zadziwienia światem.
Drugi wykład- W szponach ideologii. O wpływie polityki na przekład literacki- ukazał wpływ, jaki może wywrzeć i wywiera na przekład literacki kontekst społeczno-polityczny. Chodzi również o zwrócenie uwagi na to, jak ogromnie ważną osobą nie tylko w komunikacji literackiej jest tłumacz, który wykonuje swoją pracę / tworzy w określonych warunkach, w określonym miejscu i czasie oraz w otoczeniu takich a nie innych instytucji, od których jest zależny. Na wybranych przykładach zostało ukazane, w jaki sposób czynniki ideologiczne determinują wybór zarówno tłumaczonego pisarza, jak i rodzaj tłumaczonego dzieła. Zostało również przedstawione, jak wspomniane czynniki wpływają na poszczególne decyzje podejmowane przez tłumacza już w trakcie samego procesu tłumaczenia.
 Anna Klimowicz

 


 
LOKALIZACJA I KONTAKT
Lubliniec, ul. Grunwaldzka 48,
tel.  +48 34 351 14 36 , +48 782 958 313
sekretariat@ckziulubliniec.pl    

GODZINY PRZYJĘĆ PETENTÓW
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
ZAPRASZAMY NA:
© CKZiU. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści