BIBLIOTEKA - CKZiU w Lublińcu

Przejdź do treści


Szkolna Biblioteka


Nauczyciele Bibliotekarze
mgr Alicja Chrusciel                  mgr Anna Klimowicz

PONIEDZIAŁEK                 8.45 -  16.15
ŚRODA                              10.30 - 16.15
CZWARTEK                        7.45 - 16.00    
PIĄTEK                               7.45 - 16.00
SOBOTA (ZJAZDOWA)       PRZERWY

mail: biblioteka@ckziulubliniec.pl
  „Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego".
Jan Paweł II
Witamy wszystkich smakoszy słowa, kreatywnych estetów, kulturalnych maniaków i początkujących literatów.

Tutaj:
 • chętnie Cię widzimy;
 • nie stawiamy stopni;
 • razem szukamy wiedzy.

U nas możesz:
 • przeglądać zbiory;
 • wypożyczać książki;
 • czytać czasopisma;
 • delektować się ciszą;
 • odpoczywać;
 • marzyć;
 • myśleć;
 • uczyć się.


W bibliotece przechowujemy około 6 tysięcy egzemplarzy.
Oprócz książek w jej zasobach znajdują się również czasopisma.
Z racji wolnego dostępu do półek, Czytelnik ma możliwość samodzielnego poszukiwania informacji. Znajdzie ją w wydzielonym księgozbiorze podręcznym, który zawiera encyklopedie, słowniki, kompendia i inne informatory z różnych dziedzin wiedzy oraz w poszczególnych działach odpowiadających tym dziedzinom.
Osobną część stanowi bogaty zbiór literatury pięknej, obejmujący twórczość autorów polskich i obcych.
Zasoby biblioteki są na bieżąco uzupełniane o nowe egzemplarze,
w tym lektury szkolne, literaturę przedmiotową i psychologiczno-pedagogiczną oraz beletrystykę.
W jej pomieszczeniu gromadzone są materiały piśmiennicze.
Ich dobór i selekcja podyktowane są aktualnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wychowawczymi szkoły, a także zainteresowaniami Czytelników.
Odwiedzający bibliotekę mają stały i wolny dostęp do zgromadzonych zasobów. Mogą z nich korzystać na miejscu lub wypożyczać je do domu.
Działalność biblioteki obejmuje też wspieranie misji wychowawczej i kulturalno-oświatowej szkoły. Oznacza to, np. organizowanie różnego rodzaju przedsięwzięć- np. konkursów bibliotecznych: literackich czy literacko- plastycznych, akcji czytelniczych, jak również czytelni uczniowskich recenzji i literackich debiutów- BLOG biblioteczny.
Senat ustanowił Rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej, mając nadzieję, że będzie to nie tylko doskonała okazja do pełniejszego zaprezentowania postaci poetki, jej twórczości, ale także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie…
W tym roku świętować będziemy również  100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej- poetki, która fascynuje czytelników na całym świecie, ambasadorki polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem.
Wisława Szymborska to laureatka Literackiej Nagrody Nobla.
Polska poetka i eseistka, osoba bardzo skromna i ceniąca przede wszystkim spokój.
Była to wspaniała kobieta, która nie przepadała za wywiadami, celebracją i dużymi imprezami, w których musiała uczestniczyć.
Zachęcam do zapoznania się z informacjami- ciekawostkami dotyczącymi W. Szymborskiej:
1. Czy wiesz, że między Ojcem Poetki Wincentym Szymborskim, a jej matką Anną Marią Rottermund była bardzo duża różnica wieku, ojciec w dniu ślubu miał 49 lat, a matka 28 lat.
2. Wisława Szymborska nienawidziła mówić o swym życiu prywatnym, uważała, że taka wiedza jest kompletnie niepotrzebna innym, obcym dla niej osobom. Trzymała się tej decyzji do  ostatnich chwil życia i tylko nieliczni mogli wejść do jej życia.
3. Czy wiesz, że Wisława Szymborska, tak naprawdę miała na imię Maria Wisława Anna Szymborska? Wisława to jej drugie imię, jednak posługiwała się nim na co dzień.
4. Wisława Szymborska miała niebanalną propozycję od znanej nam artystki Edyty Górniak, o napisanie dla niej tekstu piosenki, jednak poetka odmówiła i współpraca nigdy nie doszła do skutku.
5. Jej pasją było również kolekcjonowanie pocztówek, które zdobywała na licznych wyjazdach.
6. Czy wiesz, że Poetka nigdy nie ukończyła studiów? Związane to było z bardzo złą sytuacją finansową Wisławy Szymborskiej. Mówiąc wprost, nie miała na to pieniędzy.
7. Ulubionym serialem Noblistki była „Niewolnica Izaura”.
8. Wisława Szymborska bardzo ceniła Andrzeja Gołotę, jednak nigdy nie udało się jej, jego poznać. Niestety nie wystarczyło na to czasu, bądź możliwości.
9. Poetka w 1943 roku pracowała na kolei, dlatego nie została ona wywieziona na roboty przymusowe do III Rzeszy. W innym przypadku, byłaby również obozie pracy.
10. Wisława Szymborska była nałogową palaczką, zmarła ona na skutek raka płuc, którego dostała przez wieloletnie palenie. Zmarła w 2012 roku w wieku 89 lat.
11. Dzieła Poetki zostały przetłumaczone na 42 języki. Dzięki czemu nie tylko Polacy mogą podziwiać jej niezwykła i nietuzinkową twórczość.
12. Wisława Szymborska była wielką fanką kiczu. Zawsze była obdarowywana przez swoich fanów przedmiotami, które kolekcjonowała. Najlepsze i najbardziej kiczowate prezenty, lądowały na jej reprezentacyjnej półce, która była usytuowana w miejscu gdzie można było ją swobodnie podziwiać.
13. Poetka nie dbała o swoje zdrowe odżywianie. Często zamawiała ona jedzenie na telefon w tym, jedzenie z KFC. Zamawiała ona głównie pikantne skrzydełka, których była fanką. Cześć ich zjadała jednak, drugą część mroziła, a następnie odmrażała w odpowiednim momencie i smażyła. Dzięki jej rozpoznawalności Fast foody wysyłały do niej podziękowania oraz miała ona możliwość darmowego odżywiania się w tych miejscach.
14. Wisława Szymborska nie tylko zasłynęła ze swych pięknych wierszy, ale zajmowała się ona również graficzną stroną swoich dzieł. Stworzyła ona rysunki do podręcznika do nauki języka angielskiego oraz wysyłała wyklejanki do najbliższych znajomych. Dużą liczbę wyklejanek można podziwiać w znanej szufladzie Szymborskiej.
15. Szymborska była zapaloną czytelniczką, uwielbiała czytać książki i pochłaniała je w mgnieniu oka. Od lat 80 do 2002 roku pisała ona felietony, czyli lektury nieobowiązkowe. W 2015 roku ukazał się 800- stronicowy zbiór wszystkich lektur nieobowiązkowych.
16. Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 roku. Testament przez nią zostawiony nakazywał założenie fundacji, która zostanie nazwana jej imieniem. W jej zarządzie, zgodnie z wolą Pisarki, zasiadają Teresa Walas, Michał Rusinek oraz Marek Bukowski.
17. Małżeństwo dziadka Wisławy, Antoniego Szymborskiego, nie było zbyt udane, jego teściowa należała do dość specyficznych osób, pewnego dnia zajechała ona bryczką pod ich dom i zabrała Żonę Stanisławę, oraz dziecko do swojego domostwa w Czartkach.
18. Szymborska w okresie stalinizmu należała do zwolenników realizmu socjalistycznego.
19. Szymborska nienawidziła rozgłosu medialnego, kiedy otrzymała nagrodę Nobla i udzielała zatrważająco dużo różnych wywiadów, zamknęła się w sobie i przez ponad dwa lata od otrzymania tej prestiżowej nagrody nie napisała ani jednego wiersza. Wywiady były dla niej uciążliwą sprawą, a jeśli chodzi o płaszczyznę życia prywatnego, w ogóle nie należało tego tematu poruszać, ponieważ nie godziła się ona na jakiekolwiek rozmowy o jej prywatnym życiu.
20. Poetka bardzo ceniła odziedziczony po dziadku pamiętnik, który w 2000 roku został wydany i nazwany „Burzliwe fortuny obroty. Pamiętnik 1831-1888".
mgr Anna Klimowicz
Na długie jesienne i zimowe wieczory
 
Za oknem mróz i śnieg, a my w wygodnym fotelu, okryci pledem, z ciepłą herbatą lub aromatyczną kawą i oczywiście z książką w ręku. A skąd wziąć ciekawą lekturę?
 
Zapraszamy po nią do biblioteki szkolnej. Pojawiły się bowiem na półkach nowe pozycje, podarowane przez jedną z uczennic naszej szkoły, której bardzo dziękujemy. A wszystkich zainteresowanych dobrą książką jeszcze raz zapraszamy, bo:
 
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach” – Cyceron
 
Alicja Chruściel
O BIBLIOTERAPII…
14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii.
Dzień ten został ustanowiony w 2016 roku w 19. rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
Biblioterapia jest podejściem terapeutycznym, które wykorzystuje książki w celu wspierania zdrowia psychicznego, radzenia sobie z zaburzeniami, a także wspierania samorozwoju.
Głównym założeniem tej dziedziny psychologii, jest fakt, że pacjenci identyfikują się z postaciami literackimi, które w swoim zachowaniu czy postawie przypominają im swoje reakcje. W wyniku utożsamiania się z postacią literacką pacjent odkrywa nowe sposoby interakcji z otaczającą rzeczywistością.
Do korzyści wynikających z biblioterapii można zaliczyć:
 • Skuteczne rozwiązywanie problemów,
 • Zwiększanie empatii,
 • Wzmacnianie samoświadomości,
 • Zyskanie nowej perspektywy,
 • Samo rozpoznanie i zrozumienie swoich emocji     i zachowań.
Warto pamiętać, iż „przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego…”.
mgr Anna Klimowicz
OGÓLNOPOLSKA AKCJA CZYTELNICZA- CZYTAJ PL
Drodzy Czytelnicy!
Zachęcam do udziału w kolejnej odsłonie Akcji Czytelniczej- CZYTAJ PL, która rozpocznie się już 2 listopada.
Będziecie mogli skorzystać z  bezpłatnej wypożyczalni ebooków i audiobooków- zostanie udostępnionych aż 18 starannie wyselekcjonowanych, atrakcyjnych tytułów.
Komplet grafik, zawierających kody QR z dostępem do wirtualnej biblioteki, udostępnię pod koniec października.
mgr Anna Klimowicz
  
IV MIĘDZYNARODOWA EDYCJA VIII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI BICIA REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWACH
Z przyjemnością informuję, iż Nasza Szkoła po raz kolejny włączyła się w Akcję Czytelniczą, która miała na celu propagowanie czytelnictwa.
Patronat Honorowy nad akcją objęła Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Patronat medialny nad akcją objęła Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Sekcja IBBY, Stowarzyszenie EBIB- Elektroniczna Biblioteka, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteki Szkolne Online, Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival, LEGIMI.
Pomysł ten spotkał się z aprobatą oraz ciepłym przyjęciem ze strony Społeczności Uczniowskiej.
W tym przedsięwzięciu wzięli udział Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi, którzy prezentowali swoje ulubione pozycje książkowe, czytając wybrane fragmenty i zachęcając swoich kolegów i koleżanki po sięgnięcia właśnie po tę pozycję.
Nie zabrakło bajek, powieści psychologicznych, kryminałów czy powieści historycznych.
Dziękuję za Wasze piękne zaangażowanie, za Waszą kreatywność…
Zachęcamy do czytania oraz udziału w kolejnych przedsięwzięciach i akcjach czytelniczych, bo, jak mawiał Umberto Eco:
„Kto czyta książki, żyje podwójnie…”.
mgr Anna Klimowicz


 
  
LICEALIŚCI CZYTALI „Nad Niemnem”…
Społeczność Uczniowska CKZiU, jak co roku, dołączyła do tegorocznej- już 12.- odsłony akcji "Narodowe Czytanie" organizowanej pod Patronatem Pary Prezydenckiej.
Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Z. Religi, na lekcji języka polskiego, przenieśli się w świat niezwykłych literackich opisów polskiej przyrody, polskiego życia, tamtych czasów po Powstaniu Styczniowym, czytając fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej- „Nad Niemnem”.
„Nad Niemnem” powstawała od 1886 do 1887 roku i jest najbardziej znaną powieścią tej pisarki. Orzeszkowa pisała także opowiadania, nowele, teksty dla pisma „Bluszcz”, a kobiety zawdzięczały jej walkę o ich prawa i świetne postaci kobiece w książkach.  
Nieprzypadkowo nazywano Orzeszkową „młodszą siostrą Mickiewicza”, a jej „Nad Niemnem”, ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, porównywano do „Pana Tadeusza”.
„Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę  
Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się z ważnymi pozycjami literatury polskiej, dlatego też- z radością i niecierpliwością- czekamy już na kolejną odsłonę tego ważnego przedsięwzięcia…
Dziękuję za Wasze zaangażowanie!
mgr Anna Klimowicz


 


 
Tydzień Noblowski 2023 w CKZiU
Już drugi rok trwa współpraca naszej szkoły z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego. Jesteśmy zaliczeni w poczet szkół partnerskich, co niewątpliwie jest dla nas nobilitacją.
 
„Tydzień Noblowski to wielkie święto nauki, które ma na celu popularyzację wiedzy na temat osiągnięć wyróżnianych Nagrodami Nobla”- podkreślają autorzy projektu.
 
Nauczyciele naszej szkoły mieli możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez Centrum Współpracy i Dialogu UW. Przedstawili je młodzieży na lekcjach, co pozwalało na bezpośredni kontakt ze światem nauki, przybliżało dokonania Noblistów, pokazywało różne opinie i oceny ich dorobku naukowego.
 
Po raz kolejny bardzo dziękujemy Organizatorom projektu za bardzo ciekawe dyskusje i materiały informacyjne. To było święto nauki.
 
Alicja Chruściel
Bierzemy udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczo- Edukacyjnej „CZYTAMY Z SERCEM”
W tym roku Fundacja Serce Dziecka stała się partnerem Ogólnopolskiej Akcji „Czytamy z Sercem” skierowanej do szkół, bibliotek oraz innych instytucji oświatowych.
Fundacja działa na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca, troszczy się o serca młodych ludzi i szerzy wiedzę, jak o nie dbać.
Finał akcji „Czytamy z Sercem” będzie miał miejsce 29 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.
mgr Anna Klimowicz
LOKALIZACJA I KONTAKT
Lubliniec, ul. Grunwaldzka 48,
tel.  +48 34 351 14 36 , +48 782 958 313
sekretariat@ckziulubliniec.pl    

GODZINY PRZYJĘĆ PETENTÓW
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
ZAPRASZAMY NA:
© CKZiU. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści