. . . .
Drukuj

Jeszcze Polska nie zginęła…

l 311 LISTOPADA to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu.

Jest to dzień radosny, w którym wszędzie, gdzie są Polacy, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości.

Sto lat temu- 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.

W dniu 8 listopada 2018 roku, odbyła się w naszej szkole Akademia z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowana przez nauczycieli-mgr Annę Klimowicz, mgr Joannę Benską oraz mgr Marcina Myślińskiego, w której wzięli udział uczniowie klasy I oraz II naszego liceum.

Wiersze i pieśni patriotyczne złożyły się na wyjątkowy klimat. Dzięki temu można było prześledzić łańcuch wielu pokoleń Polaków, tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione nadzieje poetów.

Przedstawiona w narracji I Wojna Światowa, pomimo grozy, zniszczeń i wielu ludzkich tragedii, zakończyła się dla Polaków wielkim sukcesem.

Dzień 11 listopada 1918 roku, czyli dzień zakończenia I Wojny Światowej

na zachodzie Europy jest także istotą Narodowego Święta Niepodległości w Polsce. Tego samego dnia Rada Regencyjna przekazała wracającemu z więzienia

w Magdeburgu Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową.

Dzień 11 listopada został zaprezentowany przez uczniów jako finał i uwieńczenie długiej drogi Polaków ku Niepodległości.

Po występach w szkolnej auli, uczniowie wraz z Panią Dyrektor oraz nauczycielami, przenieśli się do holu na drugim piętrze, gdzie miało miejsce odsłonięcie oraz wykład historyczny – prezentacja patriotycznej instalacji upamiętniającej 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Instalacja przedstawia w symboliczny, ale też i realistyczny sposób pobojowisko po walkach na frontach I Wojny Światowej. Wśród przedmiotów charakterystycznych dla „krajobrazu po bitwie”, jak zasieki, worki czy porozrzucane resztki wojskowego sprzętu, możemy też dostrzec godła trzech państw zaborczych: Rosji, Austro – Węgier oraz Prus, a także daty rozbiorów Polski: 1772, 1793 i 1795.

Patrząc na to pobojowisko, można odnieść słuszne wrażenie, że cały ten światowy porządek, w którym Polski nie było na mapach, legł w tej wojnie w gruzach.

Nad wszystkim unosi się polski Orzeł – godło z roku 1919 oraz data 1918 – rok, w którym zakończył się dla Polski okres 123-letniej niewoli.
Oprócz wyżej opisanej instalacji historyczno – artystycznej, możemy też zobaczyć wystawę poświęconą historii harcerstwa na Ziemi Lublinieckiej w latach 1920 – 1945.

      

                                                                                           mgr Anna Klimowicz

                                                                                           mgr Marcin Myśliński

 

Prawa autorskie

Obecnie na stronie jest:

Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka strony

Copyright 2011 Jeszcze Polska nie zginęła…. Custom Footer text
Joomla templates 1.7 by Hostgator