. . . .
Drukuj


Hamlet w CKZiU

h 7h 4W poniedziałek 28 stycznia miało miejsce w naszej szkole kolejne spotkanie z Szekspirem, w tym roku pod hasłem "Być albo nie być, czyli wiele hałasu o Hamleta". Impreza rozpoczęła się od prezentacji poświęconej faktom biograficznym i artystycznym dokonaniom wybitnego angielskiego dramaturga oraz od krótkiej charakterystyki życia teatralnego epoki elżbietańskiej, w której powstały jego najwybitniejsze dzieła.

Następnym punktem tegorocznych szekspiraliów był konkurs dotyczący   Hamleta, w tym zarówno znajomości przebiegu opisanych w sztuce zdarzeń, poszczególnych postaci, ich wzajemnych relacji, motywów działania, jak i okoliczności powstania samego dramatu. Wybór tematu konkursu nie był przypadkowy, ponieważ dylemat duńskiego księcia wyrażony w słynnym monologu "być albo nie być" jest wciąż aktualny dla wielu młodych ludzi, którzy podobnie jak on, tęsknią do ideałów, a manipulowani przez otoczenie są zmuszeni działać pośród intryg, zakłamania i obłudy. Tym sposobem turniej stał się z jednej strony okazją do zabłyśnięcia wiedzą na temat jednego z najwybitniejszych utworów literackich, a z drugiej, impulsem do refleksji nad złożonością ludzkiej natury.

Kolejnym wydarzeniem imprezy była prezentacja uczniowskich wizji znanych postaci z utworów dramatycznych barda ze Stratfordu. Największe wrażenie wywarł na zebranych wizerunek Hekate - bogini widm, czarów, magii, i rozdroży, w którą efektownie wcieliła się Jessica Korzonek. Na wyróżnienie zasłużyła też wykreowana przez Anię Kołek postać Ofelii, wrażliwej, delikatnej i subtelnej dziewczyny Hamleta. Obie postacie zostały zaprezentowane z wielką dbałością o detale służące podkreśleniu cech ich charakteru, przemawiając do wyobraźni widowni zarówno przyciągającym oko strojem jak i oryginalnym makijażem.

Zwieńczeniem szekspirowskiego eventu było wspólne obejrzenie dostępnych w sieci fragmentów filmowych interpretacji Hamleta. Po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się o aktualności dzieła oraz przedstawionych w nim klasycznych problemów i sytuacji.

Dziękując osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy poświęconej mistrzowi angielskiej   literatury, pragniemy już dziś zaprosić wszystkich na kolejną jej edycję w przyszłym roku szkolnym. Jednocześnie informujemy, że uroczyste rozdanie nagród przyznanych uczestnikom zmagań konkursowych odbędzie się w czwartek 31 stycznia.

Prawa autorskie

Obecnie na stronie jest:

Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka strony

Copyright 2011 Hamlet w CKZiU. Custom Footer text
Joomla templates 1.7 by Hostgator