. . . .
Drukuj

KLASA 1

Literatura polska

Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej;

Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór);

poezja baroku (wybór);

Ignacy Krasicki - satyry i liryki (wybór);

Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz,

Dziady cz. III;

wybrane sceny z dramatów romantycznych (w tym utwory Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego);

wybór poezji romantycznej (w tym utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida);

Bolesław Prus - Lalka;

Eliza Orzeszkowa - Nad Niemnem (fragmenty);

wybór nowel pozytywistycznych;

Henryk Sienkiewicz - wybrana powieść; wybór poezji młodopolskiej;

Stanisław Wyspiański - Wesele;

Władysław Stanisław Reymont - Chłopi, t. 1: Jesień;

Stefan Żeromski - Ludzie bezdomni, Przedwiośnie;

Witold Gombrowicz - fragmenty prozy;

wybrany utwór z prozy polskiej XX wieku (w tym utwór Marii Dąbrowskiej i Zofii Nałkowskiej);

wybrany dramat XX wieku (w tym utwór Sławomira Mrożka i Tadeusza Różewicza);

Tadeusz Borowski - wybrane opowiadania;

Gustaw Herling-Grudziński - Inny świat;

wybór poezji polskiej XX wieku (w tym utwory Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Mirona Białoszewskiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka i ks. Jana Twardowskiego);

wybrane fragmenty prozy dokumentalnej (reportaż, dziennik, pamiętnik) i eseistycznej;

utwory współczesne zaproponowane przez uczniów i nauczyciela;

inne teksty kultury (spektakle teatralne, filmy, utwory muzyczne, obrazy, słuchowiska, programy telewizyjne, teksty prasowe).

Literatura powszechna

wybrany klasyczny dramat starożytnej Grecji;

Horacy - wybór pieśni;

William Shakespeare - wybrany dramat;

Molier - wybrana komedia;

Johann Wolfgang von Goethe - Cierpienia młodego Wertera;

wybrana europejska powieść XIX wieku; Joseph Conrad - wybrany utwór; wybrana powieść XX wieku.

Lektura dodatkowa

Piotr Skarga – Kazania sejmowe (wybór);

Ignacy Krasicki – Pieśń:

Hymn do miłości Ojczyzny;

Stanisław Staszic – Przestrogi dla Polski (fragmenty);

Adam Mickiewicz – Konrad Wallenrod;

Juliusz Słowacki – Kordian;

Zygmunt Krasiński – Nie-Boska komedia (wybrane sceny), Listy (wybór);

Henryk Sienkiewicz - Quo vadis, Potop;

Maria Dąbrowska – Noce i dnie;

Bruno Schulz – Sklepy cynamonowe (wybrane opowiadania);

Zofia Nałkowska – Granica;

Sławomir Mrożek - Tango;

Zofia Kossak-Szczucka - Pożoga;

Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią (wybrane opowiadania);

Witold Gombrowicz – Ferdydurke;

Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość;

Ryszard Kapuściński – Cesarz;

abp Kazimierz Majdański – Będziecie Moimi świadkami...;

kardynał Stefan Wyszyński – Zapiski więzienne;

Sofokles - Król Edyp;

William Shakespeare - Makbet; Molier - Świętoszek;

Daniel Defoe – Robinson Crusoe;

Fiodor Dostojewski – Zbrodnia i kara;

Joseph Conrad – Lord Jim;

C.S. Lewis - Listy starego diabła do młodego;

George Orwell – Folwark zwierzęcy.

 

KLASA 2

1.Adam Mickiewicz „ Konrad Wallenrod”

2.Adam Mickiewicz ‘Dziady” cz. III, scena I,VII, VIII, Wielka Improwizacja, Widzenie księdza Piotra, epilog

3.Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

4.Juliusz Słowacki „ Kordian”

5.Zygmunt Krasiński „Nie - boska komedia”

6.Aleksander Fredro „Śluby panieńskie”

7.Bolesław Prus „Lalka”

8.Bolesław Prus „Kamizelka”

9.Eliza Orzeszkowa „ Gloria Victis”

10.Eliza Orzeszkowa „ Nad Niemnem”

11. Maria Konopnicka „Mendel Gdański”

12.Henryk Sienkiewicz „Potop”

13. Henryk Sienkiewicz „ Quo Vadis’

14.Fiodor Dostojewski „ Zbrodnia i kara’

15.Stanisław Wyspiański „Wesele”

16.Gabriela Zapolska „ Moralność Pani Dulskiej”

17.Władysław Stanisław Reymont „Chłopi” (Jesień)

18.Stanisław Żeromski „ Rozdziobią nas kruki, wrony….”

19.Stefan Żeromski „Echa leśne”

20.Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni”

21.Stefan Żeromski „Przedwiośnie”

 

KLASA 3

1.Joseph Conrad „ Jądro ciemności”

2.Zofia Nałkowska „ Granica”

3.Witold Gąbrowicz „ Ferdydurkę”

4.Stanisław Ignacy Witkiewicz „ Szewcy’

5.Zofia Nałkowska „Medaliony”

6.Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat”]

7.Hanna Krall „ Zdążyć przed panem Bogiem”

8.Miron Białowszewski „ Pamiętnik z powstania warszawskiego”

9.Tadeusz Borowski „ Opowiadania”- Spotkanie z Maria, Proszę państwa do gazu, Dzień na Harmenzach, U nas w Auschwitz”

10.Stanisław Mrożek „Tango”

Prawa autorskie

Obecnie na stronie jest:

Odwiedza nas 226 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka strony

Copyright 2011 Lektury. Custom Footer text
Joomla templates 1.7 by Hostgator